Van'da 'Başörtüsüne Özgürlük' Eylemi

Van'da 'Başörtüsüne Özgürlük' Eylemi

Memur-sen Gevaş İlçe Temsilcisi Turan Demiradam, Başörtüsüne ve Özgürlüklere Yönelen Baskıların Her Geçen Hafta Bir Önceki Haftayı Aratmayacak Ölçüde Artarak Devam Ettiğini Söyledi.

Van'da 'Başörtüsüne Özgürlük' Eylemi

Memur-Sen Gevaş İlçe Temsilcisi Turan Demiradam, başörtüsüne ve özgürlüklere yönelen baskıların her geçen hafta bir önceki haftayı aratmayacak ölçüde artarak devam ettiğini söyledi.

Aralarında bazı dernek ve sendikaların oluşturduğu 'Van Hak ve Özgürlükler Platformu'nun her cumartesi günü mutat olarak Sanat Sokağı'nda düzenledikleri 'Başörtüsüne Özgürlük' konulu basın açıklamasının 85'incisi yapıldı. Platform adına ortak hazırlanan basın açıklaması metnini okuyan Memur-Sen Gevaş İlçe Temsilcisi Turan Demiradam, insan hak ve özgürlükleri alanında olumlu gelişmeler beklerken, ülkenin semalarında bir anda kara bulutların dolaşmaya başladığını belirtti. Başörtüsüne, insan hak ve özgürlükleri üzerine çekilen bu kara bulutları dağıtmak üzere 85. kez toplandıklarını ifade eden Demiradam, "Zira başörtüsüne ve özgürlüklere yönelen baskılar her geçen hafta bir önceki haftayı aratmayacak ölçüde artarak devam etmektedir. Birilerinin küçük iktidar oyunları uğruna ülkenin geleceği karartılmaktadır. Artık darbeler ve post-modern yöntemler uygulanmaktadır. Toplumun yarısından fazlasının oyunu alan partiler bile kapatılarak halkın iradesi görmezden gelinmektedir" dedi.

Yaşanan küresel krizin etkilerini az bir hasarla atlatmak imkanı varken, post-modern darbelerle ülkeyi bilinçli olarak bir kaosun içerisine sürüklendiğini iddia eden Demiradam, bir anda gündemin değiştiği, ekonomik göstergelerin inişe geçtiği, alarm zilleri çalmaya başladığı ve toplumun tedirgin edildiği kaydetti. Fırsatçıların da bundan vazife çıkardığını belirten Demiradam, "Bunun en belirgin örneği tarım ürünlerindeki zamlardır. Bütün dünyada tarım ürünlerine yüzde 40 zam yapılırken, ülkemizde yüzde 100'ün üzerinde bir zam yapılmıştır. Bu yüzden yeterli stok olmasına rağmen vatandaşlar mağdur edilmektedir" şeklinde konuştu.

(ŞA-MET-Y) 19.04.2008 19:05 TSİ