Van: Çaldıran'daki Sel Felaketinin Ardından

Van: Çaldıran'daki Sel Felaketinin Ardından

Van Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, hasar tespit çalışmalarının ardından selden mağdur olan vatandaşlar için konut yapacaklarını söyledi.

Van: Çaldıran'daki Sel Felaketinin Ardından

Van Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, hasar tespit çalışmalarının ardından selden mağdur olan vatandaşlar için konut yapacaklarını söyledi.

Çaldıran İlçesi'nde meydana gelen ve 1 kişinin ölümü ile sonuçlanan sel felaketinin ardından Van Valiliği, Kriz Kurulu oluşturdu. Kurul, Valilik Toplantı Salonu'nda Vali Mehmet Niyazi Tanılır başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı sonunda İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Vali Tanılır, toplantıda alınan kararlarla ilgili bilgi verdi. Hasar tespitinin yapılması için Van Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü'ne talimat verdiklerini söyleyen Vali Tanılır, hasar tespit çalışmalarından sonra Bayındırlık Bakanlığı'nın talimatıyla konut yapmaya başlayacakların belirtti. Vali Tanılır, "Çaldıran'da yaşanan sel felaketinde mağdur olan vatandaşlarımızı ivedi bir şekilde tahliye ettik. Geçici bir süre için Çaldıran Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda misafir olarak kalacaklar. Yarın da onlar için çadırlar kurulacak. Gerekli yardımları gönderdik" diye konuştu.

Yaşanan sel felaketinden ders çıkartmak gerektiğini söyleyen Vali Tanılır, 2 gün daha yağışın devam edeceğini belirtti. Geçmişte sel felaketi yaşamış, sel riskine maruz kalmış köylerde de aynı durumun yaşanmaması için geçici tedbir olarak tahliye kararı aldıklarını belirten Vali Tanılır, bu kararı kaymakamlıklar ile Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü'ne bildirdiklerini kaydetti. Vali Tanılır, "Bu gece tespiti yapacak olan arkadaşlarımız, risk taşıyan yerler varsa bunların tahliyesi için çalışacak. Ardından da bu kararımızı yürürlüğe sokacağız. Sel yataklarında olan bütün yerleşim birimlerinde çalışma başlatıyoruz. Buna karşı alınacak olan tedbirleri tespit ettikten sonra son süratle uygulamaya koyacağız. Çünkü her yıl, yaz aylarında ilimiz bu tür olayları yaşıyor. Alacağımız tedbirler yerine göre alınacak olan tedbirler olacaktır. Yerine göre dere yatağının ıslahı yeterli olabilir, ağaçlandırma ve konutların tahliyesiyle yeni konutların yapılması gerekebilir. Bu çalışmaların sonucu çıktıkça bunları duyuracağız" ifadelerini kullandı.

Şehir merkezinde de risk taşıyan yerlerin tespiti için de Van Belediyesi Başkanlığı'na toplantıda alınan kararın bir metnini göndereceklerini anlatan Vali Tanılır, özellikle kanallar konusunda belediyeye görevler verdiklerini vurguladı. Vali Tanılır, Belediye Başkanlığı'ndan kanalların çok süratle temizlenerek açık tutulması, bu 2 gün boyunca risk bölgelerinde ekiplerin hazır bulundurulması ve gerekli tedbirlerin alınmasını istediklerini söyledi.

Kaynak: İHA