Van Bölge Tabipler Odası'ndan Hekimlere Eğitim Semineri

Van Bölge Tabipler Odası'ndan Hekimlere Eğitim Semineri

Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Adli Tıp Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Nezih Kök, Türkiye'de Hekim Sıkıntısı Olmadığını, Mevcut Hekimlerin Sağlık Hizmetlerinin İçine Çekilmemesinden Dolayı Sorunların Yaşandığını Söyledi.

Van Bölge Tabipler Odası'ndan Hekimlere Eğitim Semineri

Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Adli Tıp Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Nezih Kök, Türkiye'de hekim sıkıntısı olmadığını, mevcut hekimlerin sağlık hizmetlerinin içine çekilmemesinden dolayı sorunların yaşandığını söyledi.

Türk Tabipler Birliği, Van Bölge Tabipler Odası (Van, Muş, Ağrı, Bitlis, Hakkari Tabip Odası) seminer salonunda hekimlere yönelik eğitim verildi. İkincisi düzenlenen seminerde hekimlere 'Türk Ceza Adalet Sistemi'nde adli tıp uygulamaları' hakkında açıklayıcı bilgiler verildi. Seminere konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Ahmet Nezih Kök, hekimliğin tarihçesi ile günümüz arasında gelişen olaylar ve meslekte karşılaşılan sorunlar, hekimlerin görev ve sorumlulukları hakkında açıklamalarda bulundu. Kök, hekimliğin sadece reçete yazmaktan ibaret olmadığını belirterek, doktorların sıkıntı yaşamamaları için Türk Ceza Adalet Sistemi'nden de haberdar olmaları gerektiğini söyledi. Kök, "İnsan ile birlikte hekimlik mesleği başlamıştır. İlk insan kendi acılarını önlemek için farklı uygulamalar yapmıştır. Daha sonra doğadan yararlanılarak çeşitli ilaçlar yapılmaya başlanmıştır. Hekimlik 17. yüzyıldan sonra bilimsel olarak ilerleme kaydetmiş, 18 ve 19. yüzyılda bilimsel gelişmeler hız kazanmıştır. Günümüzde bilimsel olarak gelişen mesleği icra eden hekimlerin değişen Türk Ceza Adalet Sistemi'ni iyi takip etmeleri gerekmektedir. Hekimlik sadece reçete yazmaktan ibaret değildir. Hekimler bilgili, deneyimli ve ilgili olmalıdır" dedi.

Türkiye'de hekim sıkıntısı olmadığı da belirten Ahmet Nezih Kök, 700 kişiye bir hekim düştüğünü söyledi. Kök, "Türkiye'de hekim sıkıntısı yok. Ancak var olan hekimler sağlık hizmetlerinin içine çekilememektedir. Hekimlerin büyük bir bölümü Sağlık Bakanlığı ve bağlı müdürlüklerde idari birimlerde görevlendirilmektedir. Bunu önlemek için hekim sağlık hizmeti içine çekilmelidir" şeklinde konuştu.

Seminere Van Bölge Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Özkan Ünal ve çok sayıda oda üyesi hekim katıldı.

(AKK-MET)

25.05.2007 20:35 TSİ

Kaynak: İHA