Van Belediye Meclisi'nde Kavga

Van Belediye Meclisi'nde Kavga

AK Parti ve DTP Meclis Üyeleri, İçme Suyunun Özelleştirilmesinin Görüşüldüğü Van Belediyesi Temmuz Ayı Meclis Toplantısında Verilan Arada Birbirine Girdi. DTP'li Üyelerinin Saldırısına Maruz Kaldığı İddia Edilen AK Parti'li Meclis Üyesi Muhittin Başak, Hastaneye Kaldırılarak Yoğun Bakıma Alındı.

Van Belediye Meclisi'nde Kavga

AK Parti ve DTP meclis üyeleri, içme suyunun özelleştirilmesinin görüşüldüğü Van Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısında verilan arada birbirine girdi. DTP'li üyelerinin saldırısına maruz kaldığı iddia edilen AK Parti'li meclis üyesi Muhittin Başak, hastaneye kaldırılarak yoğun bakıma alındı.

Alınan bilgilere göre, her ayın ilk haftasında toplanan meclis üyeleri, Belediye Başkanı Burhan Yenigün başkanlığında meclis salonunda biraraya geldi. Zarar ettiği gerekçesiyle AK Parti'li üyeler tarafından Haziran ayı toplantısında gündeme getirilen ancak bu ayki toplantının gündemine alınan içme suyunun özelleştirilmesi teklifinin görüşüldüğü sırada, üyelerin karşılıklı tartışması nedeniyle Başkan Yenigün tarafından toplantıya 10 dakika ara verildi. Verilen ara sırasında AK Parti meclis üyesi Muhittin

Başak ile DTP meclis üyesi Zeki Yıldız arasında başlayan tartışmanın büyümesi üzerine kavga çıktı. Diğer partilerinin de katılmasıyla büyüyen kavga, belediye çalışanları ve bazı meclis üyerinin araya girmesiyle yatıştırılırken, salona çok sayıda Çevvik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı polis sevk edildi. Meclis çalışmalarının bugünkü bölümüne ara verilirken, yaşanan kavga sonrası kriz geçirerek fenalaşan AK Parti'li Başak, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Hastaneye AK Parti'li meclis üyeleri ile birlikte gelerek Başak'ı ziyaret eden Belediye Başkanı Burhan Yenigün, basın mensuplarına hastane önünde yaşanan kavga ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Yenigün, göreve geldikleri 2004 yılından bu yana Van'a ve Van halkına hizmet için her türlü gayreti gösterdiklerini kaydetti. Van halkına çok iyi hizmetler sunduklarını ifade eden Başkan Yenigün, bu hizmetleri birlik ve beraberlik içinde devam ettirmeye gayret gösterdiklerini vurgulayarak, "Belediye

meclisimizde DTP'li üyeler tarafından darp ve hakarete maruz bırakılan meclis üyemiz Muhittin Başak, şu anda oluşan kriz neticesinde hastaneye kaldırılmıştır. Azınlıkta olan DTP'li üyeler, sürekli meclisimizi provokasyonlar ve tehditlerle çalışamaz duruma düşürmek istemektedirler. Şu ana kadar 3 arkadaşımız bu hakarete maruz kaldı. Bugün de meclis üyemiz Muhittin Başak bu hakarekete maruz bırakılmıştır. Başak, maruz bırakıldığı fiili saldırı sonucu hastanede yoğun bakıma alınmıştır" dedi.

Olayı kınayan Başkan Yenigün, "Arkadaşımıza acil şifalar diliyorum. Bu saldırı, sadece Muhittin Başak'a yapılmamış hepimize yapılmıştır. Hukuki haklarımız baki kalmak kaydıyla Muhittin Başak'a yapılan saldırıyı nefretle kınıyoruz" diye konuştu.

(SER-ŞA-OK-Y)