Van: "Başörtüsüne Özgürlük Platformu"ndan Basın Açıklaması

Van: "Başörtüsüne Özgürlük Platformu"ndan Basın Açıklaması

Muhtaçlar ile Dayanışma Derneği (Umut-der) Van Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Medine Baykara, Yapılan Haksızlıklara Asla Boyun Eğmeyeceklerini Söyledi.

Van:

Muhtaçlar ile Dayanışma Derneği (Umut-Der) Van Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Medine Baykara, yapılan haksızlıklara asla boyun eğmeyeceklerini söyledi.

Gökkuşağı, İnsan-Der ve Umut-Der'in de aralarında bulunduğu bazı sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu "Başörtüsüne Özgürlük Platformu" tarafından her hafta cumartesi günü Sanat Sokağı'nda düzenli olarak yapılan basın açıklamasının bu hafta 12.'si yapıldı. Platform adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Umut-Der Yönetim Kurul üyesi Medine Baykara, başörtüsüne savaş açanların insanlık tarihinin en aydınlık döneminde, ilim ve kalkınma gibi sorunları konuşması gerekirken, inanç ve ahlaktan, idrak ve basiretten yoksun bir şekilde müslüman kadının giyim ve yaşamlarıyla uğraştıklarını ifade etti. Baykara, başörtüsünün müslüman kadının onuru ve İslam'ın izzet ve şiarı olduğunu belirterek, "Bizler Sütçü İmamların Nene Hatunların verdikleri mücadeleyi unutmadık. Yapılan haksızlıklara asla boyun eğmeyeceğiz. Onurlu ve başı dik duruşumuzu asla bozmayacağız" dedi.

Basın toplantısının sona ermesinden sonra Umut-Der, Yönetim Kurulu Üyesi Naci Çalış, Katolik dünyasının dini lideri Papa 16. Benedict'in Türkiye'ye yapacağı ziyarete tepki gösterdi. Çalış, 16. Benedict'in uzun yıllar İslam tarihine başkentlik yapan İstanbul'a gelmesinin masumane bir ziyaret olmadığını ifade etti. Çalış, "Papa'nın ardında bir çok planla beraber Türkiye'de ekümeniklik makamını tesis ve Ayasofya'nın kiliseleştirilmesi ve benzeri hesaplar dahilinde yapıldığının farkında olduğumuzu ifade ediyoruz" diye konuştu.