Van: Bakanlar Van'da

Van: Bakanlar Van'da

Güneydoğu Bölgesi'nde Sel Felaketi Yaşanan Yerlerde İncelemelerde Bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'ne Gitmek İçin Bugün Akşam Saatlerinde Van'a Geldi.

Van: Bakanlar Van'da

Güneydoğu Bölgesi'nde sel felaketi yaşanan yerlerde incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'ne gitmek için bugün akşam saatlerinde Van'a geldi.

Son olarak gittikleri Batman'dan ATA uçağı ile Van'a gelen bakanları, Van Ferit Melen Havaalanı'nda Van Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Belediye Başkanı Burhan Yenigün, Vali Yardımcısı Osman Ahsen, İl Emniyet Müdürü M. Salih Kesmez, kurum amirleri ve partililer karşıladı. VIP salonunda kısa bir süre dinlenen bakanlar adına basın mensuplarının sorularını, ev sahibi olan AK Parti Van Milletvekili ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik cevaplandırdı. Bakan Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 3 bakanla birlikte Batman, Şırnak ve Diyarbakır'daki sel afetinin olduğu bölgelerde incelemelerde bulunduklarını söyledi. Bakan Çelik, oradaki durumu net olarak tespit ettiklerini, yapılan çalışmaları denetlediklerini belirtti. Vatandaşlara başsağlığı dileyerek, geçmiş olsun dileklerinde bulunduklarını ifade eden Bakan Çelik, "Yarın Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'ne gitmek üzere bugün Van'a gelidk. Bu gece Van'da ikamet edeceğiz. Yarın sabah 08.00 itibariyle Şemdinli'ye gideceğiz. Şemdinli'de malumunuz sel felaketi oldu, 3 vatandaşımızı kaybettik. Milletvekillerimiz şu anda o bölgede. Orada da yine yapılan çalışmaları ve yapılması gerekenleri yerinde göreceğiz. Nasipse oradan da ayrılıp Şanlıurfa'ya gideceğiz. Bu arada biz, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Sevenlerine akrabalarına başsağlığı diliyoruz" dedi.

Vatandaşların yaşadığı bu acıya, çileye rağmen devletine, hükümetine güvendiğini gördüklerini belirten Bakan Hüseyin Çelik, "Batman'da, Şırnak'ta gittiğimiz her yerde bunu gördük. İnşallah en kısa zamanda yaralarını saracağız ve normal hayatlarına devam etmelerini sağlayacağız. Bürokratlarımız meseleyi zaten başından beri takip ediyor. Bir daha böyle bir felaketin olmamasını temenni ediyoruz. Van'da da malumunuz Özalp'ta, 1 vatandaşımız hayatını kaybetti. Orada küçük düzeyde bir sel afeti oldu. Van'ın dışında, Trabzon'da, Mersin'de, Antalya'da, İstanbul'da da sel felaketleri oldu ama çok şükür buralarda bir can kaybı olmadı, ciddi bir mal kaybı da olmadı. Tabi bütün bunlardan çıkarılacak dersler var. Dere yatağına ev yapmamamız gerekiyor. Yerel idarelerin, mesken yapılmaması gereken yere ruhsat vermemesi lazım. Tabi merkezi hükümetin alması gereken tedbirler var. Her müsibetten bir ders çıkarıp bir daha aynı hatalara düşmemeliyiz" diye konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından bakanlar, havaalanından ayrıldı.