Van, Alışveriş Festivaliyle Renklenecek

Van, Alışveriş Festivaliyle Renklenecek

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, İranlı turistlerin Van'a ilgisinin her geçen gün arttığını belirterek, "Bu seneye baktığımızda ocak ayında yolcu girişi 30 bine yakın, şubat ayında da bu rakamlar 48 bine ulaştı.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, İranlı turistlerin Van'a ilgisinin her geçen gün arttığını belirterek, "Bu seneye baktığımızda ocak ayında yolcu girişi 30 bine yakın, şubat ayında da bu rakamlar 48 bine ulaştı. Yüzde 70'e yakın daha fazla yolcu girişi olduğunu memnuniyetle müşahede ediyoruz." dedi.

Van'da, ekonomiyi canlandırmak ve İran'dan nevruz tatili döneminde kente gelen turistleri ağırlamak amacıyla düzenlenen "Van Shopping Fest"in tanıtımı yapıldı.

Ülkelerindeki 13 günlük nevruz tatilinde Van'a gelen binlerce İranlı turistin kentten memnun ayrılması, vatandaşların indirimli fiyatlarla alışveriş yapması amacıyla düzenlenen festival kapsamında sokaklar da etkinliklerle şenlenecek.

Kentteki protokol üyeleri ve vatandaşların katılacağı kortej yürüyüşüyle başlayacak festivalde, ateşbaz, halk oyunları, havai fişek, bulut logo, palyaço gösterileriyle turistlerin eğlenceli zaman geçirmeleri sağlanacak.

Kentteki bir otelde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Zorluoğlu, İran'daki uçak kazasında hayatını kaybedenlere, mürettebata, pilotlara rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diledi.

"İran'dan gelen yolcu sayısı yüzde 70 arttı"

Van'ın tam bir ticaret, kültür ve turizm şehri olduğunu ve bu güzellikleri doya doya yaşamak için, geçen yıl İran'dan 500 binin üzerinde yabancı, bu rakamdan daha fazla da yerli turisti ağırladıklarını anlatan Zorluoğlu, şunları kaydetti:

"Bu yıl inşallah bu sayı daha fazla olacak. İlk işaretler çok olumlu. Dün aldığım bilgiye göre, geçen yıl ocak ayında 16 bin, şubat ayında 33 bin yolcu girişi olmuş Kapıköy Sınır Kapısı'ndan. Bu seneye baktığımızda ocak ayında yolcu girişi 30 bine yakın, şubat ayında da bu rakamlar 48 bine ulaştı. Yüzde 70'e yakın daha fazla yolcu girişi olduğunu memnuniyetle müşahede ediyoruz."

2015'ten bu yana başarıyla organize edilen alışveriş festivalinin dördüncüsünü bu yıl Valiliğin koordinasyonunda, Van'ın önemli kuruluşlarıyla gerçekleştirdiklerini söyleyen Zorluoğlu, şöyle devam etti:

"Hükümetimizin kararlı duruşu ve net talimatları, güvenlik kuvvetlerimizin özverili çalışmaları neticesinde, Van 2017'de adeta huzurun şehri oldu. Terörle mücadele 2018'de de hız kesmeden, bilakis daha da kapsamlı ve etkili bir şekilde devam edecek. Çünkü ilimizde gerçekleşen birçok güzel etkinlik, fuarlar, festivaller, konserler, yeni yatırımlar, hizmetler ancak ve sadece huzur ortamının varlığıyla mümkündür. O nedenle Vanlı kardeşlerimden bu huzur ortamına sahip çıkmalarını, çocuklarımızın, gençlerimizin aydınlık geleceğine sahip çıkmalarını özellikle istirham ediyorum. 2017'deki alışveriş festivali döneminde ilimizi yaklaşık 150 bin yerli ve 110 bin yabancı turist ziyaret etmişti. Bu yıl rakamların daha yukarılarda gerçekleşebilmesi için daha teferruatlı bir çalışma yaptık ve programımızı bugün sizlerin takdirlerine sunuyoruz."

"Festival programına açık hava konserleri koymadık"

15 Mart'ta kortej yürüyüşüyle festivalin başlayacağını ve programın 5 Nisan'a kadar devam edeceğini aktaran Zorluoğlu, bu süre içinde havai fişek gösterileri, çocuklar için farklı etkinlikler ve bazı sürprizlerin olacağını aktardı.

Zorluoğlu, festivalle amaçlarının bir taraftan kentin ekonomisine katkı yapmak, diğer taraftan da vatandaşların hoşça vakit geçirebilecekleri, morallerini artırabilecek etkinlikler gerçekleştirmek olduğunu vurguladı.

Van alışveriş festivalinin büyük bir coşkuyla, heyecanla, katılımla, huzur içerisinde geçeceğine yürekten inandığını belirten Zorluoğlu, tüm vatandaşları 15 Mart Perşembe günü yapacakları kortej yürüyüşüne davet etti.

Zorluoğlu, şöyle konuştu:

"Ülke olarak hassas bir dönemden geçiyoruz. Afrin'de terörle mücadele noktasında büyük bir operasyon gerçekleştiriyoruz. O nedenle bu seneki festival programına Afrin'de mücadele eden kahraman evlatlarımıza, askerimize, polisimize, jandarmamıza duyduğumuz saygı çerçevesinde açık hava konserleri koymadık. İnşallah gelecek yıl ülkemiz daha rahat şartlarda olduğunda bu festivale çok daha büyük konserlerle farklı bir tat katacağız."

"Van turizm kenti olma yolunda önemli adımlar atıyor"

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva da Anadolu coğrafyasının en eski başkentlerinden biri olan Van'ın tarihin her döneminde ticaretin, sosyal yaşamın yoğun yaşandığı bir kent olduğunu vurguladı.

Marka kentlerin kendine turist, tüccar, yatırımcı, öğrenci ve hatta göçmen çekebilen yerler olduğunu kaydeden Takva, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İran, Azerbaycan, Irak'ta belirli zaman aralıklarında ilimizi tanıtmak için yoğun bir çaba sarf ettik ve hamdolsun ki bugün kentimiz önemli bir oranda yerli ve yabancı turisti ağırlama şansına sahip oldu. Tabi bu durum salt bizim çalışmamızla olmadı elbette. Valiliğimizin, belediyelerimizin, STK'larımızın, iş dünyamızın ve basınımızın ortak çabası ile başardık. Van'ın artık fuarlarla, festivallerle, turizmle anılan bir kent olma yolunda önemli adımlar atmıştır, bu durumun devam etmesini istiyoruz."

Toplantıya, Van Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Keskin, İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, vali yardımcıları, 6. Hudut Alay Komutanı Albay Şahin Yenilmez, İpekyolu, Tuşba, Edremit, Gürpınar ilçelerinin kaymakam ve belediye başkanları, Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ve sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı.