Van: Aksa ve Yaka'dan 'Van Turizm Eğitimi Projesi'

Van: Aksa ve Yaka'dan 'Van Turizm Eğitimi Projesi'

Anadolu Sürdürülebilir Kalkınma Ajansı (Aska) Derneği ve Yaşam Kadın Çevre Kültür İşletme (Yaka) Kooperatifi Tarafından Ortaklaşa Yürütülmekte Olan 'Van Turizm Eğitimi Projesi' Kapsamında, İşsiz Gençlere Mesleki Gelişimleri veya Öğrenimleri İçin 50'şer Euro Verileceği Bildirildi.

Van: Aksa ve Yaka'dan 'Van Turizm Eğitimi Projesi'

Anadolu Sürdürülebilir Kalkınma Ajansı (ASKA) Derneği ve Yaşam Kadın Çevre Kültür İşletme (YAKA) Kooperatifi tarafından ortaklaşa yürütülmekte olan 'Van Turizm Eğitimi Projesi' kapsamında, işsiz gençlere mesleki gelişimleri veya öğrenimleri için 50'şer Euro verileceği bildirildi.

ASKA ve YAKA tarafından yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği tarafından yürütülmekte olan Doğu Anadolu Kalkınma Programı (DAKP) çerçevesinde Turizm ve Çevre Bileşeni alanında kabul edilen 'Van Turizm Eğitimi Projesi'nin, eğitim sürecinin 1 Aralık 2006 tarihinde başlayacağı bildirildi. Proje kapsamında, yiyecek üretimi, kat hizmetleri, servis, ön büro, eğiticilerin ve sosyal davranışlar alanında eğitimin verileceği kaydedilerek, "Van merkez ve Edremit'te bulunan 24 otelin katılımıyla gerçekleştirilecek olan eğitimlere, bu otellerin mevcut personellerinin yanı sıra, 18-30 yaş arasında, en az ortaokul mezunu olup turizm sektöründe çalışmak isteyen tüm kadın ve erkekler başvurabilecek. Her bir konudaki eğitim 45'er kişilik ikişer grup için ve 30'ar saat olarak yapılacak. Henüz bu sektörde çalışma fırsatı bulamamış, işsizlik nedeniyle eğitime katılmakta zorlanabilecek gençlere katkıda bulunmak amacıyla, eğitime katılan her öğrenciye 50 Euro katılım harcırahı ödenecek" denildi.

Kaynak: İHA