Van: Akdamar Adası'nın Su Ve Elektrik Sorunu Çözülüyor

Van: Akdamar Adası'nın Su Ve Elektrik Sorunu Çözülüyor

Van: Akdamar Adası'nın Su Ve Elektrik Sorunu Çözülüyor
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Van Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, kazı ve restorasyon çalışmaları süren Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan tarihi Ermeni kilisesinde incelemelerde bulundu. Tanılır, bazı kurum amirleriyle birlikte, adanın su ve elektrik sorunuyla ilgili toplantıya katıldı.

Van Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, kazı ve restorasyon çalışmaları süren Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan tarihi Ermeni kilisesinde incelemelerde bulundu. Tanılır, bazı kurum amirleriyle birlikte, adanın su ve elektrik sorunuyla ilgili toplantıya katıldı.

Gevaş İlçesi'ne bağlı Akdamar Kilisesi'nin restorasyonu devam ederken, adaya gelecek yerli ve yabancı turistlere daha iyi bir hizmet sunmak için çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Geçen günlerde restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Tanılır, bu kez adaya su ve elektrik götürülmesi için bazı kurum amirleriyle geniş kapsamlı bir toplantı yaptı. Vali Yardımcısı Osman Ahsen, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Ferit Dağdeviren, Gevaş İlçe Kaymakamı Şahin Arsal, Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer, Kültür ve Turizm Müdürü İzzet Kütükoğlu, Müze Müdür Vekili Mete Tozkoparan, DSİ Bölge Müdürü Ayhan Yüksel, Bayındırlık ve İskan Müdürü Burhan Eres, Maden Teknik Arama (MTA) Bölge Müdürü M. Hanifi Demirok, Vangölü EDAŞ Müessese Müdür Vekili Murat Taş Mimarlar Odası Başkanı Şahabettin Öztürk'ün katıldığı toplantıda adaya getirilmesi planlanan su ve elektrik konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Eylül ayında yapılacak açılaşa kadar su ve elektrik sorununu çözmek istediklerini kaydeden Vali Tanılır, bu amaçla adada alternatif projeler üzerinde toplantı yapmayı uygun gördüklerini söyledi. Akdamar Kilisesi'nin restorasyonu ve adanın çevre düzenlemesinin yapılmasından sonra en önemli ihtiyacın su olacağını ve en kısa sürede bu sorunu çözmeleri gerektiğine işaret eden Tanılır, "Adaya su getirmek için birkaç alternatif üzerinde duruyoruz. Geçmişte adada yaşayanların su aldıklarını biliyoruz. Birinci alternatif olarak yeniden kuyu açmak suretiyle su almak mümkün mü, değil mi bunu değerlendiriyoruz. İkinci alternatif, sahilden boruyla su getirmek, üçüncü alternatifse arıtma sistemiyle elde etme yoluna bakacağız. Bunun dışında dördüncü akla gelebilecek başka alternatif olarak, yüklenici firmanın yaptığı gibi taşıma suyu getirmek ve daha büyük bir depo yaparak oraya aktarmak olabilir" dedi.

Hazırlanacak projeyi çok kısa süre içinde hayata geçireceklerini ifade eden Tanılır, "Bunları da bir an önce sonuçlandırmamız lazım. Çünkü çevre düzeni projesine çok kısa süre içinde başlayacağız. Proje geçen hafta itibariyle Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nda kabul edildi. Şu anda bakanlık ihale dokümanını hazırlıyor ve en geç 15 gün içinde bunun ihalesini yapacağız. Onun için su meselesini kesin bir karara bağlamamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Vali Tanılır, daha sonra adanın geçmişteki uygulamasıyla ilgili Mimar Şahabettin Öztürk ve Müze Müdür Vekili Mete Tozkoparan'dan toplantıya katılanlara bilgi vermelerini istedi. Toplantıda kurum amirleri adaya getirilmesi düşünülen su ve elektrik projesiyle ilgili fikirlerini aktardı. Bu arada MTA Bölge Müdürü M. Hanifi Demirok da, beraberinde getirdiği haritadan Akdamar Adası'ndaki su rezervlerinin çıkma ihtimali olan bölgeleri Vali Tanılır'a göstererek, bir jeoloji mühendisiyle adada sondaj yapılacak bölgelerde inceleme yaptı. Yaklaşık 1.5 saat süren toplantı sonunda adaya su getirilmesi konusunda birinci alternatif olarak boru sistemiyle sahilden su getirilmesi, ikinci alternatif olarak adada sondajla su çıkarılması, üçüncü alternatif olarak da adada bir depo yapmak suretiyle teknelerle taşımayla su getirilmesi fikri benimsendi. Vali Tanılır, kurum amirlerine su ve elektrik projelerini hayata geçirmek için Vali Yardımcısı Osman Ahsen'in başkanlığında acilen bir komisyon kurulmasını, hazırlanacak projenin de 3 gün içinde Valilik makamına sunulması talimatını verdi.

Vali, daha sonra restorasyon çalışmaları devam eden kilisede inceleme yaparak Mimar Şahabettin Öztürk'den bilgi aldıktan sonra beraberindeki heyetle birlikte tekneyle Akdamar Adası'ndan ayrıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title