Van: Ak Parti Van Milletvekili Haydaroğlu'nun Oda Ziyaretleri

Van: Ak Parti Van Milletvekili Haydaroğlu'nun Oda Ziyaretleri

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van Milletvekili Yekta Haydaroğlu, Terziler Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Karaduman'ı ziyaret ederek, sorunlarını dinledi.

Van: Ak Parti Van Milletvekili Haydaroğlu'nun Oda Ziyaretleri

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van Milletvekili Yekta Haydaroğlu, Terziler Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Karaduman'ı ziyaret ederek, sorunlarını dinledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tatile girmesiyle memleketinde gezi ve ziyaretlerde bulunan AK Parti Van Milletvekili Yekta Haydaroğlu, bugün de Terziler Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarları Odası'nı ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette odanın sorunlarının anlatan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Karaduman, Bağ-Kur borçlarının yeniden yapılandırılmasından esnafların yararlanamadığını belirtti. Kayıt dışı çalışanların kayıtlı esnaflarla haksız bir rekabet içerisinde olduğuna değinen Karaduman, kurumlar arası işbirliğiyle denetimlerin yapılması durumunda haksız rekabetin önlenebileceğini söyledi. Sorunlarına kalıcı çözümler getirilmesini de isteyen Karaduman, Haydaroğlu'na esnafın sorunları ve çözüm önerilerini içeren dosyası verdi.

Van'daki sivil toplum örgütleri arasında yaşanan çekişmeler nedeniyle birlik sağlanamadığını ve bu nedenle de bir sinerjinin oluşmadığına dikkat çeken AK Parti Van Milletvekili Yekta Haydaroğlu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kalkınmasının sivil toplum örgütlerinin aktif çalışmasına bağlı olduğunu kaydetti. Sivil toplum örgütleri çekişme yerine dayanışma içerisinde olması gerektiğini ve vatandaşların 83 yıllık sorunun 3.5 yıllık AK Parti hükümeti döneminde çözülmesini istediğini vurgulayan Haydaroğlu, "Ancak bu mümkün değildir. Kısa, orta ve uzun vadede gerçekleştireceğimiz programlarımız var. Halk olarak bizim alışkanlıklarımızdan birisi her gelen hükümetten af istemek. Biz af değil, borçları yapılandırıyoruz. Bağ-Kur ve SSK alacakları konusunda yeniden yapılandırma konusunda ilk yasada başarılı olamadık. Bu nedenle ikincisin yapılmasını istedik. 1 milyon Bağ-Kur'lu 450 bin sigortalı yeni yapılandırmadan yararlandı. Vatandaşın çoğu emekli safhasına gelmiş ama borcunu ödeyemediği için emekli olamıyor ve sağlık karnesi alamıyordu, yapılandırmayla bunların önüne geçtik. Vatandaş bankadan düşük faizle kredi aldı borcunu ödedi, emekli oldu emekli maaşıyla bankaya borcunu ödüyor" dedi.

AK Parti Hükümeti öncesinde Esnaf Kefalet Kooperatifi'nin yüzde 52 faiz oranıyla en fazla 120 trilyon kredi verdiğini ifade eden Haydaroğlu, 2005 yılında esnafa yüzde 16 faiz oranıyla 3.5 katrilyon verdiklerini belirterek şöyle konuştu:

"İşsizlik kucağımızda bulduğumuz bir sorundur. Tarım sektöründen 3-4 milyon insan işsiz olarak açığa çıktı. Yenilenen teknolojiler nedeniyle de açığa çıkan işsizler oldu. Ancak her yıl bir milyon insana iş buluyoruz. Dolayısıyla işsizlik oranları azalıyor. Bunun yanında Van cazibe merkezleri içinde yerini aldı. Böylece bölgeye dönük teşvik ve yatırımlarda artış söz konusu olacak. 5084 Sayısı Teşvik Yasası'nın sektörel bazda olması için yürüttüğümüz çalışmalar da devam ediyor. 2005 Şubat ayında proje ihalesi yapılan doğalgaz 2007 yılında Van'da dağıtılmaya başlayacak. Bu da ısınma ve üretim maliyetlerini önemli ölçüde düşürecek. Bu da bölgemiz ekonomisine önemli bir katma değer sağlayacak."