Valiler Toplantısı Sona Erdi

Valiler Toplantısı Sona Erdi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 2008 Yılının Karayolları Açısından Derlenip Toparlanma Yılı Olacağını Söyledi.

Valiler Toplantısı Sona Erdi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 2008 yılının Karayolları açısından derlenip toparlanma yılı olacağını söyledi.

Trabzon'daki Zorlu Grand Otel'de Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi'ndeki 16 ilin valisi ile basına kapalı bir toplantı yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, toplantı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Ülke çapında bu sene Karayolları'nın programında olan yollar dışında 3 bin kilometre bölünmüş yol, devlet yolu ve il yolu yapımına karar verildiğini kaydeden Bakan Yıldırım, "Bu, bir seferde ortaya konan en fazla yol miktarıdır. Çok iddialı bir program, bunu gerçekleştirmek için

bütün valililerimizle bakanlığımız yoğun bir çalışma yapacaktır. 2008 yılı Karayolları'nda bir derlenip toparlanma yılı. Bugüne kadar yapılmış çalışmaların birbiriyle bağlantısının tamamlanacağı bir yıl olacak. Bununla ilgili bütün illerde birinci-ikinci öncelikli olmak üzere yapılması gereken çalışmaları belirledik. Bugünden itibaren yeni bir tempo ile valilerimiz çalışmalarını sürdürecekler. Amacımız Nisan ayına kadar hazırlık çalışmalarını tamamlamak ve sezonunda çalışmalara başlamak" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda 10-15 gün içinde görüşülmesi planlanan Yap-İşlet-Devret modeline ilişkin yasayla Yap-İşlet-Devret projelerini genişleteceklerini kaydeden Bakan Binali Yıldırım, "Sadece havaalanı değil; demiryolu, otoyol, bölünmüş yol, baraj ve sulama suyu yapımı da çalışmalara dahil ediliyor. Burada ayrıca, katkı payı dediğimiz uygulamayı beraberinde getiriyoruz. Özel sektör yapacak, devlet taksitle ödeyecek. Böylece projeler gecikmeyecek. Bu projeler sonrasında yaşam kalitesi artacak, ölümlü

kazalar azalacak. Ayrıca Karadeniz Sahil Yolu'nun bütün eksik işleri bu yıl içerisinde tamamlanacak" diye konuştu.

Gebze-İzmir Otoyol Projesi'ne yoğun ilgi olduğunu ve ihaleyi kısa sürede tamamlamayı hedeflediklerini belirten Yıldırım, bakanlık gündeminde, 5 otoyol projesinin yanı sıra birkaç demiryolu projesinin de bulunduğunu söyledi. İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprünün güzergahı ile ilgili soruya ise Bakan Yıldırım, "3. köprüyle ilgili tüm çalışmalar tamamlandı. Projenin yapımı için işlemlere başlayacağız. Mevcut köprünün daha kuzeyinde bir güzergah olacak'' diye cevap verdi.

Bakan Yıldırım, toplantıda Başbakanlık Müsteşarı Ala'nın ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılacak sosyal yardımlar konusunda, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Güneş'in de KÖYDES uygulamalarının nasıl yapılacağı konusunda bilgi verdiğini de söyledi.

Bakan Yıldırım, açıklamalarının ardından saat 19.30 sıralarında havayolu ile Ankara'ya hareket etti.

(BK-ÖS-OK-S)