Vali Mutlu: "Nevruz Kazlıçeşme Meydanı'nda Kutlanacak"

Vali Mutlu: "Nevruz Kazlıçeşme Meydanı'nda Kutlanacak"

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Nevruz kutlamalarıyla ilgili gelen talepleri değerlendirdiklerini ve Nevruz'un 21 Mart'ta Kazlıçeşme Meydanı'nda kutlanacağını söyledi.

Vali Mutlu:

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Nevruz kutlamalarıyla ilgili gelen talepleri değerlendirdiklerini ve Nevruz'un 21 Mart'ta Kazlıçeşme Meydanı'nda kutlanacağını söyledi.

Vali Mutlu, "Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 2. Bölge Müdürlüğü Yeni Hizmet Binası"nın açılış törenine katıldı. Vali Mutlu katıldığı programın ardından, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Nevruz'un kendi manasına uygun bir şenlik havası içerisinde kullanacağını belirten Vali Mutlu, "Nevruz baharın müjdecisi olan bir gündür. Böylesine güzel müjdeleri beraberinde getiren baharı müjdeleyen bir günün bahar coşkusu içerisinde ülkemizin huzuruna beraberliğine kardeşliğine hizmet edecek ve gönüllerde

bahar coşkusu yaratacak şenlikler içerisinde kutlanması önemlidir. Dolayısıyla nevruz bir şenlik günüdür, bahar günüdür ve başka misyonlar yüklenilmesi Nevruz'u anlamının dışına çıkartır. O nedenle arzımız gönlümüzden geçen Nevruz'un kendi manasına uygun bir şenlik havası içerisinde kullanılmasıdır" dedi.

Nevruz ile gelen talepleri değerlendirdiklerini belirten İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu," Nevruz'a müsaade edeceğiz. Nevruz'un tarihi 21 Mart'tır ve önemli bir günün tarihidir. Bu konuda gelecek olan talepleri 21 Mart tarihinde yapılacak şekilde müsaade edeceğiz. Arzu ettikleri yerlerde de gerekli tedbirleri alacağız. Diliyorum ki bu konuda gelecek olan talepler 21 Mart tarihinde vereceğimiz nevruz çerçevesinde en iyi şekilde değerlendirilir ve hepimiz içinde bahar müjdesi olur. Şenlik alanına

gelecek olan vatandaşlarımızın da güvenliğini sağlayacağız" diye konuştu.

Vali Mutlu 21 Mart tarihini Nevruz için uygun gördüklerini belirterek, "Kazlıçeşme zaten belirlenmiş olan, alanımız orasıdır. O yüzden biz Kazlıçeşme ile ilgili talebi değerlendirerek 21 Mart tarihini Nevruz için uygun görüyoruz" dedi.

Vali Mutlu, bir basın mensubunun "Fenerbahçe-Galatasaray derbisi Nevruz nedeniyle mi Cumartesi gününe alındı?" sorusuna ise "Federasyonumuzun değerlendirmesi. Maç tarihleri ile ilgili farklı günleri uygun süre içerisinde değerlendiriyorlar. Dolayısıyla onun onunla hiçbir ilgisi yok, tamamen farklı bir değerlendirmedir. Maç tarihlerinin belirlendiği süreler federasyon tarafından uygun zaman içersinde ilan ediliyor" şeklinde konuştu.

Daha sonra Nevruz'un gününde kutlanmasına da dikkat çeken Vali Mutlu, "21 Mart ifade ettiğim gibi Nevruz'un günüdür. Dolayısıyla bizim milli bayramlarımızda da özel günlerde de o günlerde kutlama yapılması önem arz ediyor. Bu nedenle bayramı iki gün öncesinde ya da 2 gün sonrasında kutlanmasını uygun görmüyoruz. Dolayısıyla bizim vereceğimiz izin de 21 Mart Nevruz günüdür" dedi.

Bir basın mensubunun 16 Mart 1979 tarihinde yaşanan olaylarla ilgili yarın Beyazıt Meydanı'na heykel dikileceğini söylemesi üzerine ise Vali Mutlu sözlerini şu şekilde sürdürdü;

"Kanuni olan hususlarda elbette ki gereğini yaparız ama kanunsuz herhangi bir şey varsa izleriz. Elbette ki bu tür geçmişte vuku bulunan olayların hepimiz açısından önemi büyük. Bu tür acı olayların tarihimizin sıkıntılı günleri olarak biliyoruz. Ama bugün ile ilgili kutlamalarda farklı bir hukuksuzluğa müsaade etmeyiz ama anma günleri yapılabilir."