Vali Muşmal'ın Dil Hassasiyeti

Vali Muşmal'ın Dil Hassasiyeti

Elazığ Valisi Muammer Muşmal, Türkiye'nin Her Yönden İşgal Altına Alınmak İstendiğini ve Yabancı Kelimelerle Karşı Karşıya Kaldığı İçin Neredeyse Sözlük Kullanmak Zorunda Kaldığını Söyledi.

Vali Muşmal'ın Dil Hassasiyeti

Elazığ Valisi Muammer Muşmal, Türkiye'nin her yönden işgal altına alınmak istendiğini ve yabancı kelimelerle karşı karşıya kaldığı için neredeyse sözlük kullanmak zorunda kaldığını söyledi.

Elazığ Valisi Muammer Muşmal, Milli Prodüktivite Merkezi'nin Elazığ'da Verimliliği Artırma Projesi protokolünün imza töreninde yaptığı konuşmada, merkezin adının değiştirilmesinin TBMM gündemine getirildiğini söyledi. "Prodüktivite, parasal, ruhsal, soyut, boyut, yaşam, eğilim. Ya bunlar Türkçe değil, yahut ben Türk değilim? Oysa halis Türk benim onlar işgalcilerim? Allah Türk'e acısın yalnız bunu bilelim" şeklinde bir şiir okuyan Vali Muşmal, "Türkiye her yönden işgal altına alınmak isteniyor. Buna kelimelerle, ekonomiyle ve değer yargılarımızı yok ederek başladılar. Ama hiç olmazsa mevcutları koruyarak biz de bunlara karşı direnelim. Yabancı düşmanı değiliz asla. Eğer yerine koyamadığımız bir şey varsa mutlaka onun yabancısını kullanacaksın bu kelimede de, teknolojide de veya insan hayatının gerekli olan her safhasında mümkün olur. Ama biz millet olarak madem tarihin önemli bir milletiyiz, en fazla devlet kuran topluluk olarak yeni bir devlet kurma ihtiyacı hissetmeyelim. Bunu hissetmemek için de mevcut devletimizin, milletimizin, mevcut topraklarımızı en iyi şekilde korumamız gerekiyor. Bunu korumanın temelinde bana göre dil geliyor. Dilini kaybeden millet her şeyini kaybedebilir. Hep batı kaynaklı ilerleme, gelişme ve kalkınma yapılıyor. Bu nedenle kelimelerin çoğu da onlardan Türkçe'ye gelmektedir. Türk Dil Kurumu'nun da son yıllarda mevcutları dışarıya atmakla meşgul olduğu için yeni gelen kelimeleri Türkçeleştirilemedi biraz da teknolojinin etkisiyle onlarca yabancı kelimeyle karşı karşıya kalındı. Neredeyse sözlük kullanacağız. Caddelerde sokaklarda özellikle büyük şehirler olmak üzere insan kendini sanki başka bir ülkenin ilindeymişiz gibi hissediyor" dedi.

(EK-EST-RO-RO-Y)