Vali Güler: "Usulsüz telefon dinlendiği iddiaları adli mercilerce takip ediliyor"

Vali Güler: "Usulsüz telefon dinlendiği iddiaları adli mercilerce takip ediliyor"

İstanbul Valisi Muammer Güler, bazı basın yayın organlarında İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarattan Sorumlu eski Müdür Yardımcısı Ahmet İlhan Güler'in usulsüz telefon dinlettiği iddialarıyla ilgili adli ve idari soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Vali Güler:

İstanbul Valisi Muammer Güler, bazı basın yayın organlarında İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarattan Sorumlu eski Müdür Yardımcısı Ahmet İlhan Güler'in usulsüz telefon dinlettiği iddialarıyla ilgili adli ve idari soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Ergenekon operasyonu kapsamında dün gözaltına alınarak serbest bırakılan Türk Ortodoks Patrikhanesi Patriği Ümit Erenerol ile ilgili olarak ise, soruşturmanın savcılığın bilgisi dahilinde yürütüldüğünü ve açıklama yasağı bulunduğunu kaydetti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde düzenlenen ve oto hırsızlık şebekesinin çökertilmesine ilişkin basın açıklamasının ardından soruları Vali Muammer Güler, soruları yanıtladı. Bazı basın yayın organlarında İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarattan Sorumlu eski Müdür Yardımcısı Ahmet İlhan Güler'in bir tanıdığının ricası üzerine yasal dayanağı olmadan telefon dinlemesi yaptırdığı iddialarına ilişkin Vali Güler, olayın adli ve idari tarafının bulunduğunu ve olayın adli makamlara intikal ettiğini söyledi. Güler, olayın disiplin soruşturması boyutunun tamamlandığını, konunun adli mercilerce takibinin yapıldığını ifade etti. Güler ayrıca, Türkiye'nin hukuk devleti olduğu vurgusunu yaptı.

Vali Muammer Güler, Ergenekon terör örgütü kapsamında dün gerçekleşen Patrik Ümit Erenerol'un gözaltına alnması olayıyla ilgili de, "Konu ile ilgili bütün işlemler Cumhuriyet Savcısı'nın nezaretinde yapılıyor. Konu ile ilgili işlemler devam ediyor. Ayrıca bu konuyla ilgili açıklama yayın yasağı bulunuyor" ifadelerini kullandı.