Vali Güler'e Ziyaret

Vali Güler'e Ziyaret

Atina Valisi Ioannis Sgouros ve beraberindeki heyet, İstanbul Valisi Muammer Güler'i ziyaret etti.

Vali Güler'e Ziyaret

Atina Valisi Ioannis Sgouros ve beraberindeki heyet, İstanbul Valisi Muammer Güler'i ziyaret etti.

Güler, Sgouros'u İstanbul'da görmekten mutluluk duyduğunu belirterek, bu ziyaretlerin iki ülke arasındaki ilişkileri ileriye götüreceğine inandığını söyledi.

En kısa sürede Atina'yı ziyaret etmek istediğini ifade eden Güler, ''İstanbul yakamı bırakmıyor'' dedi.

Konuk validen, Yunanistan'daki yerel yapılanmaya ilişkin bilgiler alan Güler, Türkiye'deki yerel yapılanma hakkında da bilgi verdi.

Atina Valisi Sgouros da sözlerine, ''Bu misafirperverliğiniz ve bizi kabul ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum'' diyerek başladı ve Atina ile İstanbul arasında işbirliği yapılmasının önemine değindi.

Vali Güler'i en kısa sürede Atina'ya beklediğini belirten Sgouros, dedesinin Yeşilköy'de eczacılık yaptığını, birçok kez İstanbul'a geldiğini ve burada bulunmaktan mutluluk duyduğunu anlattı.

-4. TÜRK-YUNAN MEDYA KONFERANSI-

4. Türk-Yunan Medya Konferansı nedeniyle İstanbul'da bulunduklarını ifade eden Sgouros, bu konferansı başlatan kişiler arasında, Valilik Meclisi'nde muhalefet üyesi olarak yer alan Yannis Tzannetakos'un da yer aldığını kaydetti.

Sgouros, Tzannetakos'tan, konferansa ilişkin bilgi vermesini istedi.

Konferansın gelişimi konusunda bilgiler veren Tzannetakos da Türk-Yunan basın organlarının iki ülkeye dair konulardaki genel tutumlarının son yıllarda iyiye doğru değiştiğini söyledi.

Bu olumlu atmosferde çeşitli girişimlerde bulunulabileceğini belirten Tzannetakos, ''İki ülke arasında var olan olumlu rekabet içinde, arkadaşlarımız binanızın hem içeriden, hem dışarıdan fotoğraflarını çekti. Biz bunu Yunan hükümetine verip, (Türklerin böyle bir binası var, bizim böyle harap bir binamız var) diyeceğiz'' diyerek, espri yaptı.

Bunun üzerine Vali Güler de valilik binasını Osmanlı döneminde sadrazamın kullandığını, binanın o dönemden hatıra kaldığını, günümüzde böyle binalar yapılmadığını belirterek, kendilerinin de binayı korumak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde medyanın önemine değinen Güler, konferans nedeniyle Tzannetakos'u tebrik etti.

Atina Valisi Sgouros'un heyet içindeki Valilik Meclisi üyelerini tanıttığı ve çeşitli konularda sohbet edilen ziyaret sırasında, misafirlere Türk kahvesi ikram edildi.

Sgouros, Vali Güler'e, daha önce İstanbul'a geldiğinde birlikte çektirdikleri fotoğraflar ile çeşitli hediyeler verdi. Güler de Sgouros'a bir vazo hediye etti.

Daha sonra Sgouros ve beraberindeki heyet, Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret etmek üzere Valilikten ayrıldı.