Vali Çakır, Araç'ta İncelemelerde Bulundu

Vali Çakır, Araç'ta İncelemelerde Bulundu

Kastamonu Valisi Nurullah Çakır, Araç İlçesine Bağlı Boyalı ve Susuz Köyü ile Fındıklı ve Gölcük Yaylalarında İncelemelerde Bulundu.

Vali Çakır, Araç'ta İncelemelerde Bulundu

Kastamonu Valisi Nurullah Çakır, Araç ilçesine bağlı Boyalı ve Susuz köyü ile Fındıklı ve Gölcük yaylalarında incelemelerde bulundu.

Vali Çakır, Araç Kaymakamı Kemal Kızılkaya ve ilçe idari müdürlerinin de katılımıyla yaptığı inceleme gezisinde 23 köyün ortak pazarı olan Boyalı'da vatandaşlar ve pazar esnafın sıkıntılarını dinledi. Boyalı'ya yapılan yatırımlar konusunda yerinde yetkililerden bilgi alan Vali Çakır, köy kahvehanesinde ise köylülerin ve muhtarların taleplerini dinleyerek Valilik ve İl Özel İdaresi'nin bölgede yaptığı yatırımlar hakkında vatandaşları bilgilendirdi. Daha sonra Ertürk Yöndem Boyalı YİBO'yu ziyaret eden ve öğrencilerle birlikte öğle yemeği yiyen Çakır, halı saha yapılmasına yardımcı olacaklarını ifade etti.

Okul gezisinin ardından jandarma karakolu, sağlık ocağı ve tarım kredi kooperatifini ziyaret eden Vali Çakır, Susuz köyünde çıkan yangında bir evladını kaybeden İmdat Tur'u ziyaret ederek başsağlığı geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Gölcük ve Fındıklı yaylalarında da incelemelerde bulunan Çakır, bölge yaylalarının kültürün korunmasına dikkat çekerek, buralarda koruma çalışmalarına başlandığını belirtti. Nurullah Çakır, Araç yaylalarına has ahşap mimari örneklerinden birkaçının yeniden ayağa kaldırılacağını ve koruma planlarının önümüzdeki aylarda Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a sunacaklarını söyledi.

4-6 Temmuz tarihleri arasında Araç yayları ve Ilgaz dağında etkinlikler yapacak olan Dağ Araştırmaları, Sporları ve Kurtarma ekibi ile buluşan Vali Nurullah Çakır, etkinlikler hakkında bilgi aldı.

(SÖ-BÖ-ÖZ-Y)

Kaynak: İHA