Vali Çakacak'tan Akub'a Ziyaret

Vali Çakacak'tan Akub'a Ziyaret

Van Valisi Özdemir Çakacak, Van Sivil Savunma Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü Ziyaretinde, Geçmiş Yıllara Oranla Akub'un Daha Profesyonelleştiğini Söyledi.

Vali Çakacak'tan Akub'a Ziyaret

Van Valisi Özdemir Çakacak, Van Sivil Savunma Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü ziyaretinde, geçmiş yıllara oranla AKUB'un daha profesyonelleştiğini söyledi.

Vali Özdemir Çakacak, öğle saatlerinde AKUB'u ziyaret ederek, yapımı devam eden kurum binası hakkında AKUB Müdür Savaş Uygun'dan bilgi aldı. Araç ve ekiplerin bulunduğu bölümde incelemelerde bulunan Çakacak, eğitimli köpeklerin gösterisini izledi. Haberleşme biriminde bulunan uydu telefonuyla da Sivil Savunma Genel Müdürü Atilla Özdemir ile görüşen Vali Çakacak, gördüğü birlikler arasında en iyi binaya Van birinin sahip olduğunu ve çok beğendiğini söyledi. Daha sonra Savaş Uygun'dan brifing alan Vali Çakacak, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Türkiye'de 11.nci birliğin Van'da kurulduğunu ifade eden Çakacak, birlik müdürlüklerinin 1999 yılından sonra kurulduğunu belirtti. Marmara depreminde sonra bu tür birliklerin oluşturulduğunu vurgulayan Çakacak, burada tam teşekküllü vaziyette 24 saat hizmetin verildiğini anlattı. Çakacak, "Marmara depremi sırasında hizmet veren insanlarımız profesyonel değillerdi. Farklı kurumlardan oluşturulan vatandaşlardan oluşmaktaydı. Depremden sonra kurulan bu birlikler tamamen profesyonellerden kurulu ekiplerdir. Burada çığdan kurtarma ekibi, sudan kurtarma ekibi, NBC kimyasal kirlenme ekibi ve dağcılık ekiplerimizi gördük. Meydana gelebilecek her hangi bir olayda hazır bekliyorlar. İlimiz pilot il olduğu için çevre illerimize de buradan hizmet verilmektedir" dedi.

Vali Çakacak, AKUB'un halka yönelik ilerde güzel çalışmalar gerçekleştireceğini de ifade ederek, afet bilinci konusu üzerinde önemle durmanın gerekliliğinden bahsetti.

(SER-MET-Y)

12.06.2007 19:35 TSİ