29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na doğru

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na doğru

28.10.2020 11:17 | Son Güncelleme: 28.10.2020 13:37
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na doğru

Bitlis Valisi Oktay Çağatay ile Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Bitlis Valisi Oktay Çağatay ile Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Çağatay mesajında, tarihi, şan ve şerefle dolu yüce ulusun, yedi düvele karşı göğsünü siper edip, istiklal mücadelesini vererek kurduğu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 97. yıl dönümünü tüm ülkede olduğu gibi, Bitlis'te de büyük bir coşku içinde gururla kutladıklarını belirtti.

Kuruluştan bugüne geçen 97 yılda Türkiye Cumhuriyeti'nin çok önemli gelişmelere imza attığını vurgulayan Çağatay, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Dünya imparatorluğundan hasta adam durumuna düşürülen bir devlet, bu kısa sürede yaşadığı türlü iç ve dış badirelere rağmen dünyanın tüm ortak platformlarında sözü dinlenen, bölgesi için barış güvencesi olan, ekonomisi güçlü, demokrasiyi özümsemiş modern bir ülke haline gelmiştir.

Cumhuriyet'in sağladığı barış ve huzur ortamı sayesinde eğitimden sağlığa, insan haklarından sanayileşmeye, demokratikleşmeden ekonomiye her alanda önemli atılımlar gerçekleştirmiş olan Türkiye Cumhuriyeti, köklü, büyük, güçlü, demokratik ve laik bir sosyal hukuk devleti olarak pek çok ülke için örnek ve model bir devlet olmuştur. Ulusça, başarılarımızın gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Cumhuriyetimiz, kardeşlik üzerine inşa edilmiş bir ortak değerler bütünüdür, kimseyi dışlamadan, ötekileştirmeden, bu topraklarda yaşayan herkesi kucaklayan, birinci sınıf vatandaş olarak gören, farklılıkları ortak zenginlik olarak tanımlayan, toplumun bütün unsurlarını kendinde toplayan bir yönetim biçimidir."

Bugün ülkenin içinde bulunduğu güven ve istikrar ortamını bozarak, ülkenin bölünmez bütünlüğüne, milletin birliğine, barış ve kardeşlik iklimine bölücü terör unsurları tarafından zaman zaman hain saldırılar yapıldığını aktaran Çağatay, ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin dün olduğu gibi bugün de iç ve dış mihraklara karşı gereken cevabı her zaman verebilecek güç ve kudrete sahip olduğunu kaydetti.

Çağatay, "Bu duygu ve düşüncelerle bu aziz vatanı bize vatan yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatanın bölünmez bütünlüğünü, milletin huzur ve sükununu sağlayan ve bu ulvi gaye için toprağa düşerek, şehitlik mertebesine ulaşan bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi şükranla anıyorum. Bitlisli hemşehrilerimizin ve bütün vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı'nı yürekten kutluyorum." ifadelerini kullandı.

Rektör Yardım ise asırlar boyu hürriyetinden, dininden, vatanından ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden asil ve aziz milletin, omuz omuza vererek büyük bir kararlılık içinde 29 Ekim 1923'de tüm dünyaya bir kez daha iradesine pranga vurdurmayacağını, kendi kaderi üzerinde hiç kimsenin müdahil olamayacağını kanıyla ve canıyla ispat ettiğini belirtti.

Yardım, "İstiklal Savaşımızı zafere taşıyan, Cumhuriyetimize hayat veren ruh, tıpkı 97 yıl önce olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı tebrik ediyor, milletimize sağlık, mutluluk, huzur ve esenlik diliyorum. Cumhuriyetimizin 97'nci kuruluş yıl dönümü kutlu olsun." ifadesine yer verdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Şener Toktaş

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title