Vali Azizoğlu; "Muhtarlar Demokrasinin Temelidir"

Vali Azizoğlu; "Muhtarlar Demokrasinin Temelidir"

Vali Azizoğlu; 'Muhtarlar Demokrasinin Temelidir'
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Erzurum’da, 19 Ekim ‘Muhtarlar Günü’ çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Erzurum'da, 19 Ekim 'Muhtarlar Günü' çeşitli etkinliklerle kutlandı. Sabah kahvaltı yapıp ardından Havuzbaşı Atatürk anıtına çelenk sunan muhtarlar, daha sonra Vali Seyfettin Azizoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Merkez Mahalle Muhtarlarının hemen hepsinin katıldığı ziyaret, karşılıklı fikir alış verişi içerisinde geçti. Muhtarların demokrasinin temelini oluşturduklarına dikkat çeken Vali Azizoğlu, "Muhtarlık müessesesi demokrasinin en temel kurumlarının başında gelir. Türk Milletine; Osmanlı İmparatorluğu döneminde demokrasiye hediye ettiği kurumların başında muhtarlık geliyor. Bu sebeple, muhtarlıklar bizim için temel idari birim olarak vazgeçilmez bir kurumumuzdur. Muhtarlık kurumu aynı zamanda tüzel kişiliktir. Yani devletin 3 tane mahalli idari birimi var; il özel idaresi, belediyeler ve muhtarlıklardır. Bu ne demektir; kendi başına karar alma, dava açma, dava da taraf olma, salma yaparak; satın alma, satma, imece usulüyle bulunduğu köy ve mahalle halkına hizmet için iş yaptırma hakkına sahiptir. Bulunduğu köyün mahallenin en küçük idari birimidir. Tüm idari işlerinden sorumludur. İnsanlar arasındaki bir takım sıkıntıların çözmesinde yetkileri vardır. Böyle önemli bir vazifenin ülkemizde vazgeçilmez olduğunu devleti idare edenlerin hepsi de yakından biliyor" diye konuştu.

Muhtarın ayrı bir bütçesi olmalı

Muhtarlık müessesini canlandırmak onu daha aktif hale getirmek, köyde sorunları çözecek imkanla donatmak maksadıyla, Cumhurbaşkanımızın muhtarlarımızla zaman zaman toplantılar yaptığını dile getiren Vali Azizoğlu, "Muhtarlarımız tüzel kişi olduğuna göre aynı zamanda bütçe yapma hakkına sahiptir. Ama içini dolduracak kaynak olmadığı için işlerini yaptırmakta zorlanıyor. Bunu valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler vasıtasıyla yaptırmaya çalışıyor. Ama bir bütçesi olsa kaynakla doldurabilsek, küçük işleri yapabilir. Örneğin, okul, cami, altyapı gibi hizmetlerini çok rahat halleder. Kapı kapı dolaşmasına ve zaman kaybetmesine gerek kalmaz" dedi.

Tek gayemiz hizmettir

Erzurum Muhtarlar Derneği Başkanı Cemal Korkmaz, bu yılki kutlamaların bir bayram havasında geçtiğini söyledi.

Devletin tüm birimlerini yanlarında gördüklerini ifade eden Korkmaz, "26 ay içerisinde Cumhurbaşkanımız 40'ncı muhtarlar toplantısını gerçekleştirdi. Bu da muhtarlara verilen önemi göstermektedir. Devletimizin katkılarıyla birlikte bu yılki kutlamalarımız bir Cumhuriyet Bayramı havasında geçmektedir" şeklinde konuştu.

Birçok konuda muhtarların görev aldığını fakat yetki konusunda sıkıntıların olduğunu belirten Korkmaz, "Cumhurbaşkanımızın başkanlık sistemine muhtarlık sistemini de uyarlaması yetki konusunda bizleri umutlandırıyor. Muhtarlarımızın tek gayesi vatandaşa hizmettir" dedi. - ERZURUM

Vali Azizoğlu; 'Muhtarlar Demokrasinin Temelidir'
Vali Azizoğlu; 'Muhtarlar Demokrasinin Temelidir'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title