Vali Aksoy: Sel Felaketinden Sonra 4 Milyon 485 Bin Lira Yardım Yapıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Vali Aksoy: Sel Felaketinden Sonra 4 Milyon 485 Bin Lira Yardım Yapıldı

CHA - Haberler | Güncel
Vali Aksoy: Sel Felaketinden Sonra 4 Milyon 485 Bin Lira Yardım Yapıldı

Samsun'da temmuz ve ağustos aylarında sağanak yağışa bağlı olarak meydana gelen sel felaketlerine ilişkin Samsun Valiliği tarafından hazırlattırılan afet raporu tamamlandı.7 ilçede yaşanan sel afetinden 984 konut, 1179 işyeri, 290 depo, 21 kamu...

Haberi Kaydet

Samsun'da temmuz ve ağustos aylarında sağanak yağışa bağlı olarak meydana gelen sel felaketlerine ilişkin Samsun Valiliği tarafından hazırlattırılan afet raporu tamamlandı. 7 ilçede yaşanan sel afetinden 984 konut, 1179 işyeri, 290 depo, 21 kamu kuruluşu ve 11 ahır olumsuz etkilenirken, Atakum ve Canik ilçelerinde bugüne kadar vatandaşa zararları karşılığında 4 milyon 485 bin liralık yardım yapıldı.

Rapora ilişkin bilgileri ve alınan kararları açıklayan Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, kentte büyük bir afet yaşandığına dikkat çekerek, "Bundan sonraki süreçte de bu tür afetler olabileceğini hepimiz bilmeliyiz. Kendimizi buna göre alıştırmak, çalıştırmak ve gerekli tedbiri almak zorundayız." dedi.

Kamu kurum ve kuruluş yöneticileri ile gazetecilerin katıldığı basın toplantısında sel yaralarının sarılması ve alınacak kararlarla bilgi veren Samsun Valisi Aksoy, bu kararlara ilgili tüm kurumları uyması ve gereken çalışmaları yapması gerektiğini söyledi. Daha önce belediyelerce alınan tedbirlerin yeterli olmadığının bir kez daha anlaşıldığının altını çizen Vali Aksoy, "İlgili belediyeler de bu anlayış içinde çalışmalı, yapması gerekenleri yapmalıdır. Bunların geliştirilmesi ve üst noktaya taşınması zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Herkesin duyarlı olması ve yapılacak çalışmalara katkı vermesi gerekmektedir. Büyük bir afet olmuştur. Bundan sonraki süreçte de bu tür afetler olabileceğini hepimiz bilmeliyiz. Kendimizi buna göre alıştırmak, çalıştırmak zorundayız." diye konuştu.

Canik'te meydana gelen selin ardından Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun koordinesinde valilikle gerçekleştirilen toplantıda alınan kararları açıklayan Vali Aksoy, "Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, sürekli hava tahminlerini takip ederek, hassas ve riskli bir durum olduğunda bilgiyi anında ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile güvenlik birimlerine iletecek. Selin oluşmaması için yüksek kesimlerdeki çıplak arazilerin ağaçlandırma çalışmaları başlatıldı. Mert Irmağı çevresindeki 110 hektarlık alan ağaçlandırılmaktadır. Canik'teki Mert, Yılanlıdere ve İncirli dereleri incelenecek, üst havza tedbirleri alınacak, yüksek kesimlerdeki sel kapanlarının durumu incelenerek yeniden yapılacak. Mert Irmağı'nda erozyon kontrolü çalışmaları başlayıp, dere çevre ve yataklarındaki işgaller, ilgili belediyelere iletilmiştir. Dere yataklarında akışı olumsuz etkileyen unsurlar kaldırılacak. Dere yatakları temizlenecek, Canik'te riskli alanlar belirlenerek buraların kentsel dönüşüm çerçevesinde düzenlenmesi kararı verilmiştir." bilgisini verdi.

"DERELERDE YETERSİZ OLAN YOL VE KÖPRÜLER YENİLENECEK"

Samsun Valiliği Taşkın Koruma Komisyonu'nun 1 Ağustos'ta yaptığı toplantıda aldığı kararları paylaşan Vali Aksoy, "Loulet AVM'nin içinden geçen İncirli deresinin kapatılan kısmı açılacak. Kesit DSİ'nin uygun göreceği hale getirilecek, otopark ve iş yerleri taşkına maruz kalmayacak şekilde ıslahının gerçekleştirilmesi öngörüldü. Bunlar yerine getirilmeden alışveriş merkezi açılmayacak. Sel kapanları yapılması ve yetersiz kesitli menfezlerin yeterli hale getirilmesi karar altına alınmıştır. Yılanlıdere'de taşkın koruma duvarlarını geçen 142.5 metrelik dere üstü kapalı alan açılacak. Derelerde yetersiz olan yol ve köprüler yenilenecek, dere üzerlerinde yapılar kaldırılacak. Bunların yaptırımları, ilgili kurumlara aittir. Yapması gerekenleri yapmaları gerekmektedir." açıklamasında bulundu.

Atakum'daki seli önlemeye yönelik de Çobanlı, Afanlı ve Değirmen derelerine ilişkin bir takım kararlar alındığını vurgulayan Vali Aksoy, "Bu derelerin yeniden incelenmesi ve üst havza tedbirlerinin yönelik yapılacak projelerin takip edilmesi kararı alındı. Derelerin mevcut şartları DSİ tarafından yeniden yapılarak, ilgili belediyelere aktarılacak. Dere yataklarının temizlenmesi ve engellerin kaldırılması, belediyelere bildirildi. Canik'teki Yılanlıdere'de sel kapanları yapılması ihalesi gerçekleştirildi. İstinat duvarları da inşa edilecek. Yıllık ortalaması normali 36.7 kilogram olmasına rağmen 3 saatte 116.4 kilogram yağış alan bir Samsun ile karşı karşıyayız. Dolayısıyla yeni yapılacak çalışma ve hesaplamalarda bu nokta mutlaka göz önüne alınmalıdır." ifadelerini kullandı.

Vali Aksoy: Sel Felaketinden Sonra 4 Milyon 485 Bin Lira Yardım Yapıldı

Vali Aksoy: Sel Felaketinden Sonra 4 Milyon 485 Bin Lira Yardım Yapıldı

CHA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
title