Vakıfbank Güneş Sigorta, Avrupa Challange Cup şampiyonu

Vakıfbank Güneş Sigorta, Avrupa Challange Cup şampiyonu

Bayanlar Avrupa Challange Cup Final Four'da oynadığı final maçında çizme ekibini dize getiren Vakıfbank Güneş Sigorta, Avrupa'nın zirvesine yerleşerek şampiyon oldu.

Vakıfbank Güneş Sigorta, Avrupa Challange Cup şampiyonu

Bayanlar Avrupa Challange Cup Final Four'da oynadığı final maçında çizme ekibini dize getiren Vakıfbank Güneş Sigorta, Avrupa'nın zirvesine yerleşerek şampiyon oldu.

ıÜüBursa Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda oynanan final maçında iki kez yenik duruma düşmesine rağmen maçı 2-2'ye getiren Vakıfbank Güneş Sigorta, rakibini 3-2 yenerek şampiyon olup adını altın harflerle Türk voleybol tarihine yazdırmasını bildi.

Voleybolda Bayanlar Avrupa Çalenç Kupası final maçında, İtalyan rakibi Infoplus Minetti Imola ile karşılaşan Vakıfbank Güneş Sigorta rakibini 3-2 yenerek kupanın şampiyonluğunu kazandı. Çekişmeli geçen maçın sonunda Vakıfbank Güneş Sigorta çizme ekibini 17-25, 25-18, 26-28, 25-22 ve 15-5 gibi setlerle 3-2 yenmeyi başardı.

Bursa'da ki karşılaşmayı Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay da izledi. Bursalı voleybolseverlerin tribünleri tamamen doldurduğu maçta ilk sete iyi başlayamayan Vakıfbank Güneş Sigorta, yaptıkları hatalar sonrasında yaptığı çabaya ramğmen maçı çeviremeyip bu seti Minetti Imola karşısında 25-17 kaybetti.

Vakıfbank Güneş Sigorta, 2. sette daha diri bir görüntüde çıktı. İtalyan takımı karşısında bu sette daha diri bir oyun sergileyen Vakıfbank Güneş Sigorta, taraftarlarında yoğun desteğiyle 25-18 kazanarak durumu 1-1'e getirdi. 3. sete de iyi başlayan Vakıfbank Güneş Sigorta, uzun süre seti önde götürdü. Yüksek tempoyla oynana bu sette özellikle Gözde, Vargas, Lehtonen ve Arzu'nun etkili oyunu ile uzun süre seti üstün götürdü. Büyük bir çekişmeye sah ne olan bu sette toparlanan İtalyan ekibi, hücumda etkinliğini giderek artırarak öne geçerek geriden gelip bu seti 28-26 kazanmasını bildi.

4. setin ilk bölümünde yine oyuna hızlı başlayan Vakıfbank Güneş Sigorta, ilk dakikalarda 8-3 öne geçerek maçı alacağının siyallerini verdi. Giderek artan pempo karşısında üstünlüğünü rakibine kabul ettiren sarı-kırmızılı Türk ekibi, oyunun kontrolünü tamamıyla eline aldı. Vakıfbank Güneş Sigorta, başta sona üstün götürdüyü bu seti ise 25-11 gibi rahat bir skorla kazanarak durumu yeniden eşitleyip 2-2 yaptı.

Son sete ise beklenenin üzerinde bir direnç ve dirilik içinde çızan Türk ekibi Vakıfbank Güneş Sigorta, Vargas'ın servis atışları ve güzel oyunu ile Gözde'nin güzel oyunu ile bulduğu 6 sayıyla bir anda 8-2 öne geçti. Vakıfbank Güneş Sigorta, kalan bölümde de rakibine karşı üstünlüğünü bariz bir şekilde sürdürerek şampiyonluğu gideren b.u son seti ise 15-5 kazandı. Böylece büyük çekişme içinde geçen final maçı sonrasında maçı 3-2 kazanan Türk ekibi Vakıfbank Güneş Sigorta, adını altın harflerle Türk voleybol tarihine yazdırdı.

Maç sonunda büyük bir sevinç yaşayan Vakıfbank Güneş Sigorta sporcuları dakikalarca birbirlerine sarılarak sevinçlerini paylaştı. Saha içinde sevinç yumağı oluşturan Vakıfbank Güneş Sigorta oyuncuları, turnuva boyunca kendileri yalnız bırakmayan Bursalı voleybolseverlerinde isteği ile 'timsah yürüyüşü' yaparak onlara bir nebzede olsun jest yaptılar.

Bayanlar Avrupa Challange Cup Final Four'da kupayı kazanarak şimpiyon olan Vakıfbank Güneş Sigorta, kupasını Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın elinden aldı. Ayrıca yine kupayı kazanan Vakıfbank Güneş Sigorta ve İtalyan rakibi Infoplus Minetti Imola oyuncularına madalyalarını ise Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay verdi.

Kaynak: CHA