Vakfıkebir Ekmeği Tescillendi

04.08.2018 15:52 | Son Güncelleme: 04.08.2018 15:52
Vakfıkebir Ekmeği Tescillendi

Trabzon'un Vakfıkebir ilçesinin ismiyle özdeşleşen Vakfıkebir ekmeği, kaymakamlık ve belediyenin girişimleriyle Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenerek coğrafi işaret belgesini aldı.

Trabzon'un Vakfıkebir ilçesinin ismiyle özdeşleşen Vakfıkebir ekmeği, kaymakamlık ve belediyenin girişimleriyle Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenerek coğrafi işaret belgesini aldı.

Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, yaptığı yazılı açıklamada, Vakfıkebir'in, ekmeği ile hem Türkiye'de hem de ulusal çapta marka olduğunu belirtti.

Bu olgunun daha da ön plana çıkarılması ve ilçenin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla 3-5 Ağustos tarihleri arasında "6. Ekmek Kültür ve Sanat Festivali"ni organize ettiklerini vurgulayan Balta, festivalin iki gündür çeşitli etkinliklerle devam ettiğini aktardı.

Vakfıkebir ekmeğinin özelliklerinden bahseden Balta, ekmeğin hem büyüklüğünden hem de içeriğinde kullanılan ekşi mayadan dolayı lezzetinde farklılık bulunduğunu ve saklama süresinin de oldukça uzun olduğunu hatırlattı.

İlgili kurumlar olarak Vakfıkebir ekmeğine coğrafi işaret belgesi almak için Türk Patent ve Marka Kurumu'na bir süre önce müracaat ettiklerini anımsatan Balta, "Süreç tamamlandı ve Vakfıkebir ekmeğinin coğrafi işaretini aldık. Bir dünya klasiği, Osmanlı salnamelerine konu olan ekmeğimize coğrafi işaret belgesi almak için yaptığımız çalışmalar neticelendi. İlçemizin markası olan ekmeğimiz artık tescillenmiştir. Bu gurur hepimizin, tüm Vakfıkebir'indir." ifadesini kullandı.

Coğrafi tescil belgesini, kendisi ile aynı ismi taşıyan AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta ve Vakfıkebir Kaymakamı Mesut Yakuta'nın da katıldığı etkinlikte Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan'ın elinden aldıklarını belirten Belediye Başkanı Balta, bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür etti.

Balta, vatandaşların festivale ilgi gösterdiğini de vurgulayarak, etkinliklerin yarın akşam verilecek konserin ardından sona ereceğini kaydetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title