Vagon Üreten Bursa Otomobil de Üretir - Haberler
Haberi Paylaş

Vagon Üreten Bursa Otomobil de Üretir

Vagon Üreten Bursa Otomobil de Üretir
Bültenler - Haberler | Güncel

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın, yerli vagon üretimiyle ilgili belgeyi almaya hak kazanan Avrupa'daki 7 kentten biri olduğunu söyledi.

Ulusal medya kuruluşlarının İstanbul'daki merkezlerini ziyaret ederek, canlı yayın programlarına katılan Başkan Altepe, kentteki gelişmelerden, Bursa'nın ülkeye etki edecek projelerinden ve yatırımlarından söz etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 'yerli otomobil' üretimi konusunda Bursa'nın yeterli potansiyele sahip olduğunu belirterek, kararlı olunması ve destek verilmesi durumunda, Bursa'da 1 yıl içerisinde yerli otomobil üretimine geçilebileceğinin altını çizdi.

"Dışa bağımlılıktan kurtulacağız"

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşımda köklü çözümler ürettiğine değinen Başkan Altepe, dünya şehirlerinde kullanılan raylı sistemin, artık Bursa'da da yaygın olarak kullanılmaya başlandığını kaydetti.

Yeni yatırımların da hizmete girmesiyle çok yakın gelecekte kent içerisinde 40 kilometrelik raylı sistem hattına ulaşılacağının altını çizen Başkan Altepe, "Yaptığımız hesaplamalarda, bir vagon için yurtdışına yaklaşık 8 milyon lira ödendiğini belirledik. 'Biz bunu kendimiz neden üretmeyelim?' diye düşündük. Sonuçta, vagon üretimini Bursa'da yapmaya karar verdik. Bu hem kendi markamızın oluşmasını, hem de ürettiğimiz vagonları ihraç ederek ülkemize döviz girdisi sağlayacak. Fizibilite çalışmaları neticesinde sanayicilerimizin de işbirliğiyle ilk yerli vagonumuzu ürettik. Denem üretimi başarıyla sonuçlandı" diye konuştu.

"Üretim belgesi almaya hak kazandık"

Yerli vagon üretiminde ilk markanın Bursa'dan çıkmasını çok önemsediklerini kaydeden Başkan Altepe, "Bir pres fabrikası olan Durmazlar'da yerli vagon üretimini yapıyoruz. Tasarım ve mühendisliği bize ait olan ilk prototip araç üretildi, fabrikada yürüyor.

2 milyon darbe testinden geçti ve Avrupa'da belge alan 7. firma olduk. Türkiye'de 15 yıl için 5250 araç ihtiyacı ve ortada 1 trilyon dolarlık bir pasta var. Hedefimiz, dünyaya en kaliteli vagonları satmaktır. Kaliteli araçların ucuza üretilmesini ve kârın da Bursa'ya kalmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

"Bursa 1 yıl içinde yerli otomobil üretir"

Yerli vagon üretiminin gerçekleştirildiği Bursa'nın aynı zamanda bir otomotiv şehri olduğuna da dikkat çeken Başkan Altepe, Bursa'da bütün dünyaya otomobil ve otomotiv sanayinde kullanılan pek çok yan ürünün ihraç edildiğini hatırlattı.

Gereken desteğin verilmesi ve bu konuda kararlı olunması durumunda Bursa'da yerli otomobil üretiminin rahatlıkla yapılabileceğini altını çizen Başkan Altepe, değinen Başkan Altepe, otomobil üretimi için gerekli teknolojik altyapı ve yetişmiş insan gücünün kentte yer aldığına işaret etti.

Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de 15 yıl içerisinde 50 milyar dolarlık otomobil pazarı büyüklüğüne ulaşılacağını vurgulayan Başkan Altepe, bugünden karar verilmesi durumunda, Bursa'da 1 yıl içerisinde yerli otomobil üretimine başlanabileceğini vurguladı.

"Bursa'da 2 bin 100 güvensiz bina yıkıldı"

Başkan Altepe, Van'da yaşanan deprem felaketiyle gündeme gelen 'kentsel dönüşüm' konusunda da Bursa'da önemli çalışmalar yapıldığına dikkati çekti.

5 yıllık Osmangazi ve 2,5 yıllık Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında, çarpık yapılaşmaya neden olan ve güvenli olmayan 2 bin 100 binanın yıkıldığını belirten Başkan Altepe, "Türkiye'deki yapı stoğu gözden geçirilmeli. Van ve Erçiş'te yaşanan depremler, özellikle çok katlı ve deprem yönetmeliğine uygun olmayan binaların ya büyük hasar gördüklerini ya da yıkıldıklarını ortaya koydu.

Olası deprem felaketine karşı, depreme dayanıklı olmayan binaların tespit edilip yıkılması gerekiyor. Ancak, bu hemen yapılabilecek bir iş değil. Öncelikle imar kanunun çıkması büyük bir önem arz ediyor. Bununla birlikte binaların yıkım işlemleri ve yerlerine inşa edilecek binaların yapımında kullanılmak üzere de fonlar oluşturulması gerekiyor" dedi.

"Yeşil beyaz parlayacak olan stadyum Bursa'nın yıldızı olacak"

Bursa'ya 2 yıl önce şampiyonluk sevincini yaşatan ve geçen yıl da 3.'lük kazandıran Bursaspor'un Bursa'nın adını Avrupa'ya duyurduğunu kaydeden Başkan Altepe, "Bursaspor, Bursa için çok önemli. Geçtiğimiz 2 yılda güzel başarılar elde etti. Bursaspor'un güçlü bir yapısı var. Bursaspor'un başarısı için her türlü imkan ve ümit var. İnşallah toparlanır ve bu hafta umarım güzel bir başarı yakalanır" dedi.

Türkiye'nin dünyada daha çok bilinmesi için uluslararası organizasyonların alınacağı 9 – 10 adet donanımlı tesise ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Başkan Altepe, "Bursa'da Büyükşehir Belediyesi Stadyumu'nun çalışmalarına hızla devam ediyoruz. Bursa'ya böyle bir tesis lazım. 45 bin kişilik bir stadı Bursa'ya kazandırıyoruz. Stadyum, çevresiyle birlikte 1 milyon metrekarelik alanda güzel bir yaşam alanı olacak. Tam şehrin kalbinde dönüşüm yapıyoruz.

Bursa merkezinde İzmir ve Mudanya yolları arasında kalan alanda, Acemler Metro İstasyonu yakınında ana caddeler kavşaklara bağlantısı olan modern bir stadyumu kente kazandırıyoruz. Alışveriş merkezleri, kafeterya ve restoranlarla aynı zamanda bir sosyal yaşam merkezi de olacak bu tesis. Yeşil beyaz parlayacak olan stadyum Bursa'nın yıldızı olacak" diye konuştu.

"Eski stadın yerinde meydan olacak"

Başkan Altepe, yeni stadyumun hükümetin de desteğiyle kente kazandırıldığını vurgularken; Altıparmak'taki eski stadyumun da meydan ve park alanı olacağını belirtti.

Başkan Altepe, Bursa'ya meydan kazandırdıklarını kaydederek, "Şehirler meydanlarıyla anılır. Bursa'da meydan yok. Bursa'ya yeni meydanlar kazandırıyoruz. SGK'nın Altıparmak'taki 10 binası yıkıldı, meydan düzenlemesi başladı. Eski stadı da kaldırınca bölgeye 100 bin metrekare meydan yapıyoruz. Bursa marka şehir, marka şehre marka yatırımlar gerekir. Hanların yoğun olduğu tarihi bölgemizde Tekel binası da yıkıldı ve meydan yapıldı" dedi.

"Uludağ 4 mevsim kullanılsın"

Uludağ'ın yerelden yönetilmesi gerektiğini dile getiren Başkan Altepe, "Uludağ dünyanın en güzel dağı. Uludağ'ın Davos gibi bir merkez olması için yerelden yönetilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Uludağ'ı yalnızca kışın değil, 4 mevsim kullanalım istiyoruz.

Şu anda teleferik projemiz devam ediyor. Teleferik'ten Oteller Bölgesi'ne kadar 8 bin metreye kadar teleferiği ulaştırıyoruz. Artık kayak yapmak isteyenler kent merkezindeki otellerde de konaklayabilecekler" şeklinde konuştu.

Başkan Altepe, Uludağ Bakacak'ta cam seyir terası yaparak vatandaşlara Bursa'nın güzel manzarasının keyfini çıkarma fırsatı sunduklarını söyledi.

Kentsel dönüşümden tarihi eserlere

Bursa'nın son 50 yılda 17 kat büyüdüğünü belirten Başkan Altepe, "Bursa, hızlı büyüyen bir kent. Yıpranmış kent dokuları olan bir kent olan Bursa'da kentsel dönüşüme önem veriyoruz. Merkezde 4 mahalleyi kaldırdık, 980 bina yıkıldı ve Doğanbey kentsel dönüşüm projesi hayata geçirildi. Mevcut imarla yapılan kentsel dönüşümde inşaatı TOKİ yaptı. Merkezde çöküntü bölgesi olan Kamberler kaldırıldı.

Orada bilinmeyen tarihi eserler ortaya çıktı ve 55 metrekare bir park kente kazandırıldı" dedi.

Kentsel dönüşümün yanı sıra tarihi eserlerin de ortaya çıkarılmasının belediyelerin işi olduğunu kaydeden Başkan Altepe, "Geç dönem Bizans, erken dönem Osmanlı eserlerinin bulunduğu Bursa'da kale, sur restorasyonları ve arkeolojik kazılar sürüyor.

Akçalar'da 8500 yıllık arkeopark çalışması devam ediyor. Anıtsal yapılarla ilgili ilk dönem mimari eserler Bursa'da. Bir şehrin değerlerini, tarihini ortaya çıkarmak gerek ve Bursa bu konuda örnek oldu. Anıtsal yapılar, sivil mimarlık örneği yapıların restorasyonu, sokak ve caddelerin ıslahı gibi çalışmalarda öncü olmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

Başkan Altepe'nin Zaman Gazetesi ziyaretinde de Zaman Gazetesi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kamış, Yurt Haberleri Müdürü Selim Budak ve Görsel Yönetmen Selahattin Sevi ile birlikte Zaman Gazetesi'nin 25. yıl pastası kesildi.

Bültenler - Son Dakika Haberleri

Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title