Uzundere'nin Hedefi 'Sakin Kent' Olmak - Haberler
Haberi Paylaş

Uzundere'nin Hedefi 'Sakin Kent' Olmak

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Uzundere'nin Hedefi 'Sakin Kent' Olmak

Erzurum'da 48 metreden düşen Tortum Şelalesi'nin bulunduğu Uzundere İlçesi'nin hedefi, 'sakin kent' (cittaslow) ünvanı ile Avrupa'nın kaliteli destinasyon programında yer almak.

Erzurum'da 48 metreden düşen Tortum Şelalesi'nin bulunduğu Uzundere İlçesi'nin hedefi, 'sakin kent' (cittaslow) ünvanı ile Avrupa'nın kaliteli destinasyon programında yer almak. Kaymakam Hacı Arslan Uzan, hazırladıkları kırsal turizm projesini hayata geçirmek için tüm hazırlıkların tamamlandığını bildirdi. Polisiye olayların yaşanmadığı ilçenin kültür turizmi açısından önemli potansiyele sahip olduğuna işaret eden Belediye Başkanı Halis Özsoy ise "Uzundere bir Uzungöl olmayacak. Uzungöl'de yaşananlardan önemli dersler aldık" dedi.

Atatürk Üniversitesi Mavi Salon'da düzenlenen 'Uzundere Avrupa'nın kaliteli destinasyon programına dahil oluyor' seminerinde konuşan Uzundere Kaymakamı Hacı Arslan Uzan, Uzundere'ye 'sakin kent' unvanı kazandırmak ve Avrupa'nın kaliteli destinasyon programında yer almak amacında olduklarını bildirdi.

Neler yapılması gerektiğini tespit etmek ve 2016- 2017 yılları faaliyet planlarını hazırlayarak Uzundere'ye geleceğe taşımak istediklerini anlatan Kaymakam Uzan, şunları söyledi:

"Uzundere'nin bir yıldır sakin kent üyelik sürecini sürdürüyoruz. İnşallah önümüzdeki Mart ayında gerçekleşecek. Avrupa'nın kaliteli  destinasyon protokolüyle de Şubat ayında bir ödül programı gerçekletireceğiz. Bu daha bir başlangıç. Performans değerlendirmesi, bağımsız jüri tarafından Uzundere'ye yapılan faaliyetlerin değerlendirilmesi ve sonrası da bir ödül verilecek. Dolayısıyla Uzundere'nin uluslararası tanınırlığını artırmak, Uzundere'nin kırsal kesiminde gerçekten önemli bir destinasyon olduğunu farkettirmek, Tortum Şelalesi, gölü, 7 göller, manastırımızla hem kültür hem de doğa metaryelleriyle 'turizmde ben de varım' diyebilecek. Üniversitedeki öğretim üyeleri, yerel düzeydeki STK'lar, kadın emeğini değerlendirme derneği gibi üyelerimiz bizim önemli aktörlerimiz. Bunları sürecin içerisine dahil ederek sonuç almayı hedefliyoruz Uzundere için marka olma yolunda güzel gelişmeler olacağını temenni ediyoruz."

'YEDİ KELAM EDİLİR, YEDİ YOKMA YENİR, YEDİ ADIM UĞURLANIR'

Uzundere'nin Dünyanın üçüncü yüksek şelalesine, Gürcüler tarafından önemsenen Öşvank manastırına su sporları yapılan Tortum gölüne sahip olduğuna dikkati çeken Uzundere Belediye Başkanı AK Partili Halis Özsoy, yörede organik tarım ve meyveciliğin yanı sıra gurme turizminin de önemli bir yeri olduğuna işaret etti. Polisiye olayların bile yaşanmadığı ilçenin kültür turizmi açısından önemli bir potansiyele sahip olduğuna işaret eden Belediye Başkanı Halis Özsoy, şöyle devam etti:

"Uzundere bir Uzungöl olmayacak. Uzungöl'de yaşananlardan önemli dersler aldık. Uzundere'ye gelen turist Türk- İslam kültürünün olduğu gibi Hıristiyan kültürüne ait dini yapılarıda görebiliyor. Macera turizmi var. Turist yamaç paraşütü, rafting, yelken, yüzme, doğa yürüyüşü, göl kanosu sporları yapabiliyor. Gelen turist köylü hanımefendilerle birlikte yemek yapma şansına sahip. Uzundere'nin genel kültürü, genetiği şudur; Uzundere'ye gelenle yedi kelam edilir, yedi lokma yenir, giderken yedi adım uğurlanır."

PROTOKOL İMZALANDI

Atatürk Üniversitesi'nden Prof. Dr. Erol Çakmak, Uzundere'de kültürel ve çevreyle ilgili, doğa zenginliklerine dayalı turizm hedeflendiğini belirtti. Prof. Dr. Çakmak, Avrupa Birliğine akredite olan kaliteli destinasyon olma yolunda bugün ilk adımın atılarak protokolun imzalandığına işaret etti. Atatürk Üniversitesinden Prof. Dr. Fariz Karahan ise Datur ve Kudaka'nın çok önemli bir sinerji yarattıklarını bildirdi. Bölgenin biyolojik çeşitlilik açısından zengin olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Karahan, önemli sayılacak değerlerin mutlaka iyi korunması gerektiğini söyledi.

Seminerin sonunda Avrupa Doğa Koruma Merkezi'nin Hollanda'da bulunan Kaliteli Destinasyon Programı Koordinatörü Ayşegül Çil ile Belediye Başkanı Halis Özsoy ve Kaymakam Hacı Arslan Uzan, hazırlanan protokolu imzaladı. İmza töreninde Uzundere İlçesi'nden kadın girişimciler de hazır bulundu.

- Erzurum

Uzundere'nin Hedefi 'Sakin Kent' Olmak

Uzundere'nin Hedefi 'Sakin Kent' Olmak

Uzundere'nin Hedefi 'Sakin Kent' Olmak

Uzundere'nin Hedefi 'Sakin Kent' Olmak

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title