Üzülmez, "Değerlerimizi gelecek nesillere taşıyoruz" - Haberler
Haberi Paylaş

Üzülmez, "Değerlerimizi gelecek nesillere taşıyoruz"

Bültenler - Haberler | Güncel
Üzülmez,

Başbakanlık Tanıtma Fonu desteğiyle Kartepe Belediyesi tarafından Seka Kamp Alanı'nda düzenlenen "Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali" ile sahip olduğumuz değerler gelecek nesillere taşınıyor.

Yurt dışından ve içinden konukların katılımı ve Başbakanlık Tanıtma Fonu desteğiyle Kartepe Belediyesi tarafından 2 gün süreyle Seka Kamp Alanı'nda düzenlenen Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali zengin ve renkli görüntüler eşliğinde gerçekleşti. Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez'in ev sahipliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen festivale Ak Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Ak Parti Kartepe İlçe Başkanı Hasan Kandaz, Kartepe Kaymakamı Ayhan Durmuş, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer, Kartepe Müftüsü Mustafa Nurgün, İlçe Emniyet Müdürü Cüneyt Akkaya, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Harun Aslan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Erol Arutan, Kartepe Muhtarlar Dernek Başkanı Hüseyin Türker, belediye başkan yardımcıları ve meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Kültürlerin ve geleneklerin bölgesel boyutta tanıtımına katkı veren etkinlikte Türk okçuluğu, mangala, matrak ve nice zeka oyunları gün yüzüne çıkartıldı. Zanaatlarkar açtıkları stantlarla hünerlerini sergilediği festivalde, geçmişten günümüze oyunlar ve değerler tek tek yaşatıldı. Herkese hitap eden etkinlikler ve eğlencelerin yer aldığı festival alanında Çanakkale Tırı da ilgi ile gezildi. Türkiye Jokey Kulübünün TJK Pony Tırı ile midillileri yakında görüp binme fırsatı yakalayan minikler izci kulüpleri ile geçmiş dönem oyunları ile paylaşma ve kaynaşmayı sağladılar. Yörük Çadırı ve Sağlık Müdürlüğü Standı yanı sıra minyatür, kırk yama, seramik, güzel yazı yazma, ebru sanatları çadırlarda yerlerini aldılar. Hacivat Karagöz, halk ozanları, meddahlar, şişme oyun grupları Osmanlı macunu yüz boyama ve balon hediyeleri ile çocuklar zevkli ve farklı bir gün yaşadılar. Festivale Makedonya ve Bulgaristan'dan gelen halk oyunları ekipleri de ayrı bir renk katarken Kartepe Belediyesi Çocuk Mehteran Takımı her zaman olduğu gibi Osmanlının izlerini günümüze aktardı. Hanım Eller Yemek Yarışması ile Kartepeli kadınlar yemek kültürümüzü günümüze taşıdılar.

Sapanca Gölü kıyısındaki Seka Kamp Alanı'nda düzenlenen festivalin açılışında konuk ülke ekiplerinin gösterileri ardından protokol konuşmaları ile festivalde Sapanca Belediye Başkanı Yılmazer, Ak Belediyeciliğin başarısından bahsederek buna katkı veren böylesi önemli bir etkinlik düzenlediği için Başkan Üzülmez'e teşekkür etti. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun selamını ileten Başkan Vekili Zekeriya Özak da, modern dünyanın girdabına kapıldığımızı hatırlattığı konuşmasında, "Gün uyanma, dirilme ve geleneklerimize sahip çıkma günüdür" dedi.

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Bizi biz yapan değerleri bir kez daha yaşamak için bunu yaptık ve eğlencelerle süsledik. Bir dünya liderimiz var. Türkiye değişiyor ve gelişiyor. Bu güzel süreçte biz de, bizi biz yapan ancak unutulmaya yüz tutan değerlerinizi hatırlamak istiyoruz. Atalarımızdan bizlere miras kalan bu muhteşem medeniyetin sahip olduğu değerlerin gelecek nesillere aktarılmasını bir görev kabul edip bugün burada bunları yaşatılması ve geleceğimiz olan çocuklarımıza öğretilmesi için bir araya geldik" dedi.

"Sanal dünyadan aslımıza dönmeyi ve tanımayı amaçladık" diyen Başkan Üzülmez, festivalde insanların geçmişte yaptıkları ve oynadıkları oyunlar ve kültürel değerleri vatandaşlarla buluşturduklarını kaydetti. Başkan Üzülmez, konuşması ardından Kartepe Belediyesi Çocuk Mehteran Ekibinin gösterisi eşliğinde protokol üyeleri ile birlikte açılış kurdelesini "Hayırlı Uğurlu Olsun" dilekleri eşliğinde kesti.

Kocaeli'nin farklı köşelerinden kişilerin buluştuğu festival alanında standları ve çadırları gezen Başkan Üzülmez ve protokol üyeleri semaverleri eşliğinde çay içip piknik yapan vatandaşlarla da sohbet ettiler. Gün boyu 7'den 77'ye her kesimden insanın eğlenmesine imkan tanıyan zengin programda en çok ilgiyi de okçuluk ve matrak sporu gördü. İki gün süreyle festival konuklarına unutulan değerleri hatırlatma imkanı sağladı.

Bültenler - Son Dakika Haberleri
500
title