Uzmanlardan Anne Adaylarına Uyarı - Haberler
Haberi Paylaş

Uzmanlardan Anne Adaylarına Uyarı

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Uzmanlardan Anne Adaylarına Uyarı

Medical Park Ordu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr.Dr.Nazan Aydoğdu Soy, bebek bekleyen anne adaylarının hamilelik öncesi kontrollerini düzenli yaptırmaları halinde hamileliği boyunca az sorun yaşadığını söyledi.

Medical Park Ordu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Nazan Aydoğdu Soy, bebek bekleyen anne adaylarının hamilelik öncesi kontrollerini düzenli yaptırmaları halinde hamileliği boyunca az sorun yaşadığını söyledi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Nazan Aydoğdu Soy, özellikle şeker hastalığı, sara, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, guatr, kansızlık (anemi) gibi hastalıkların hamilelik öncesi yapılan kontrollerde kolayca saptanabileceği ve yapılan tedavilerle hamilelik sürecinin sorunsuz sona ereceğinin ispatlandığına dikkat çekti. Yine anne adayının hepatit B, kızamıkçık (rubella) gibi bulaşıcı hastalıklara karşı aşılanmasının da bebeği ve kendisini koruyacağını vurgulayan Soy, annedeki toksoplazma gibi hastalıkların da tedavi edilmesinin muhtemel düşükleri engelleyeceğine de dikkat çekti.

"20 DAKİKA NESİL KURTARIYOR"

Soy, anne adaylarına şu önerilerde bulundu: "Hamilelik testiniz pozitif çıktığında bir uzmana başvurarak, normal seyrinde devam eden bir hamilelik geçirdiğinizden emin olmalısınız. Sigara, alkol gibi bebeğiniz için zararlı olan alışkanlıklarınız var ise bu alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz. Doğal ve katkı maddesi içermeyen sağlıklı gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz. Hamileliğiniz boyunca gereken folik asit, demir, vitamin, kalsiyum, desteğinizi almalısınız. Bebeğinizde herhangi bir sağlık problemi olup olmadığını öğrenmek için, uzman bir hekime başvurarak periyodik kontrollerinizi, 2'li ve 4'lü tarama testlerinizi, ikinci düzey ayrıntılı ultrasonografinizi yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Tüm bunların yanında size özel bir sorun olduğunda doktorunuz izlem ve tedavinizi size özel olarak düzenleyecektir. Dolayısıyla kadınlarımızın, anne olmak en doğal hakkı olup, hamilelik öncesi kontroller için ayıracakları 20 dakikalık zaman, hem kendilerinin hem de bebeklerinin sağlığını koruyacaktır. Unutmayalım ki sağlıklı nesiller, sağlıklı anneler sayesinde yetişecektir." - ORDU

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title