Uzmanlar: "3.8 Milyon Kişilik İstihdam Vaadi Gerçekçi Değil"

Uzmanlar: "3.8 Milyon Kişilik İstihdam Vaadi Gerçekçi Değil"

28.05.2008 14:12 | Son Güncelleme: 28.05.2008 14:12
Uzmanlar:

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Konukman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gap Eylem Planı'nda 3.8 Milyon Kişiye İstihdam Yaratılacağına İlişkin Açıklamasının Gerçekçi Olmadığını Belirterek, Planı, Partinin Kapatılması ve Seçime Dönük Bir Çalışma Olarak Değerlendirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın GAP Eylem Planı kapsamında bölgede beş yıl içinde 3.8 milyon kişilik yeni istihdam yaratma vaadi, uzmanlarca gerçekçi bulunmadı.

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Konukman, Başbakan Erdoğan'ın GAP bu vaadinin gerçekçi olmadığını belirtirken, açıklanan planı partinin kapatılması ve seçime dönük bir çalışma olarak değerlendirdi. Konukman, "Türkiye 40 milyar dolar cari açık veren, dış kaynağa inanılmaz muhatap olan bir ülke. İşsizlik Fonu, faiz dışı fazladan ayrılabilecek kaynaklara bakıyoruz, Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı rakamları doğrulamıyor. Verilen rakamlar elimizde olanlarla tutmuyor" dedi.

Prof. Dr. Aziz Konukman ANKA'ya yaptığı açıklamada, GAP Eylem Planı'nda yaratılacağı öngörülen istihdam ile ayrılan kaynağın birbirini tutmadığını ve verilen sayının abartılı olduğunu söyledi. Konukman, "Orta vadeli mali çerçevede faiz dışı fazla 2008 yılında yüzde 3.5 öngörüldü, GAP için İşsizlik Sigortası Fonu devreye sokulacak dendi ama Fon'un tüm kaynakları oraya aktarılamaz. Fon'un bir kısmı istihdam amaçlı diğer kısmı doğrudan GAP yatırımları için kullanılacak" diye konuştu. İktidarın son 6 yılda bölgede "çivi dahi çakmadığı"nı savunan Konukman, "Bu söylenenler çok gerçekçi gözükmüyor. Tabii daha stand-by ne olacak, belli değil. İhtiyati stand-by imzalanırsa bu rakamlara IMF'den çok ciddi itirazlar gelecek" dedi.

Konukman, Plan'la ilgili şu değerlendirmede bulunu:

"İstihdam Paketi açıklandı, Hükümet programında yada Acil Eylem Planında istihdamla ilgili bu rakamlar yoktu. Bu durumu partinin kapatılması kararının ardından planlanan bir konu olarak görüyorum. Üstelik yerel seçimler yaklaşıyor. O parti verdiği finans programı kapsamında orada kalacak mı? Ne acil eylem planında ne orta vadeli mali planda ne de orta vadeli programda bunlar belirtildi. GAP'taki böyle bir istihdam yapısı hiçbirinde öngörülmüyor. Nereden çıktı bu? Söylendiği gibi yapılırsa işsizlik rakamının yüzde 8'lere düşmesi gerekiyor. Bunu partinin kapatılmasına ve seçime dönük bir çalışma olarak görüyorum."

-"CHP'NİN ÇIKIŞINI DENGELEMEK İÇİN YAPILDI"

Başbakan Erdoğan'ın, GAP Eylem Planı'nı Diyarbakır'da 12 Bakan ve onlarca milletvekilinin katılımıyla açıklamasına da değinen Konukman, "Dikkat edilirse bu tarih CHP'nin Güneydoğu'ya çıkarma yaptığı tarihe denk geliyor. Bu biraz da CHP'nin çıkışını dengelemek için yapılan bir davranış oldu" dedi. Konukman, Planda yer alan uygulamaların çoğunun GAP'ın normal seyrinde olması gereken, daha önceden belirtilen konular olduğunu söyledi. Konukman, "Söylenenler AKP'nin bugün hazırladığı bir şey değil, GAP'ın genel planı. Ancak bugüne kadar kaynak aktarılmamıştı, şimdi nereden bu gereksinim duyuldu? Finansman planı belli olmadan, kaynakları tek tek gösterilmeden bunu nasıl açıklıyorlar?" diye konuştu.

-UYGUR: "ÇOK İDDİALI"

Türkiye Ekonomi Kurumu Başkanı ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Uygur'da ANKA'ya yaptığı açıklamada, GAP'ta yaratılması öngörülen istihdamın çok yüksek ve iddialı bir sayı olduğunu söyledi. Uygur, 3.8 milyon kişilik istihdamın hangi sektörlerde yer alacağı ve istihdam etkisinin bağlantılarının açıklanması gerektiğini dile getirdi. Uygur, "Dile getirilen sayı çok yüksek ve iddialı. Oluşturulacak istihdamın ileri ve geri bağlantıları, kapsamı belirtilerek, akıllardaki soru işaretleri giderilmelidir" dedi.

-"BÖYLE BİR KONUDA GÜNLÜK TERCİHLERLE HAREKET EDİLEMEZ"

CHP İstanbul Milletvekili ve eski İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esfender Korkmaz da açıklamasında, GAP Eylem Planı'nda yaratılması öngörülen 3.8 milyon kişilik istihdam vaadinin kendi içinde tutarlı olmadığını söyledi. Bölgede aktif nüfus içinde yaklaşık 4 milyonluk çalışacak insanın bulunmadığını dile getiren Korkmaz, "Bu konuda ekonometrik model kurulmamış. Böyle bir sistemde kaynak, harcama, istihdam, üretim birbiriyle tutarlı olur. Günlük bir takım tercihlerle hareket edilmez" dedi.

Korkmaz, şu açıklamalarda bulundu:

"Bu kadar insanı 5 senede, yeterli kaynağı bularak istihdam etmek mümkün değil. Belirtilen istihdam yüksek bir kaynak arayışını doğuruyor. Ayrıca öncelikli bir diğer konuda söyleyenlerin gerçekleşme oranı. Belirtilenlerin gerçekleşme oranı nedir? Bütçe dışından ayrılacak kaynağın nereden sağlanacağı da açıklanmalı." (ANKA)

(NUR/NB/ZG)

Kaynak: ANKA

Manşet

Haberler

title