Uzlaşmayanlar Yürüyüşü Olaysız Sona Erdi

Uzlaşmayanlar Yürüyüşü Olaysız Sona Erdi

Rusya'nın Başkenti Moskova'da Daha Önce Polisin Sert Müdahalesi ve Çok Sayıda Gözaltı ile Sona Eren "Uzlaşmayanlar Yürüyüşü", Bugün İlk Kez Olaysız Şekilde Sona Erdi.

Uzlaşmayanlar Yürüyüşü Olaysız Sona Erdi

Rusya'nın başkenti Moskova'da daha önce polisin sert müdahalesi ve çok sayıda gözaltı ile sona eren "Uzlaşmayanlar Yürüyüşü", bugün ilk kez olaysız şekilde sona erdi.

Moskova'daki Novopuşkinskaya Meydanı'nda Öteki Rusya Hareketi tarafından düzenlenen eyleme polis kaynaklarına göre 500, muhalefete göre ise 2 bin 500 kişi katıldı. 2 bin polisin güvenlik önlemi aldığı eylemi yaklaşık 300 basın mensubu izledi. Olası bir gerginlikte basın mensuplarının polis tarafından darp edilmesini engellemek amacıyla eylem öncesinde basın mensuplarına turuncu renkte özel yelekler dağıtıldı. İşbaşındaki iktidarı protesto amacıyla düzenlenen Uzlaşmayanlar Yürüyüşü'nün organizatörleri, bu

kez sadece mitingle yetindi. Yaklaşık 2 saat süren eylemde bir konuşma yapan

Vatandaş Birliği Cephesi Başkanı ve Dünya eski Satranç Şampiyonu Garry Kasparov, daha önceki Uzlaşmayanlar Yürüyüşü eylemlerinde polisin sert müdahalesiyle karşılaştıklarını hatırlatarak, "Tüm baskı ve işkencelere rağmen bu kadar insanın bugün biraraya gelmesini bir zafer olarak değerlendiriyorum. Bulunduğumuz meydanın civarındaki tüm ara sokaklar zırhlı araçlarla donatılmış. Bu nedenle hepinizi mitingden sonra sessizce dağılmaya çağırıyorum. Bu taktik bir adımdır. Son baharda yeniden toplanacağız" diye

konuştu.

Milli Bolşevik Partisi Lideri Eduard Limonov ise, tüm muhalefet partilerini kendileriyle birleşmeye çağırarak, "Bugün bize saldırmadılar. Bu, Rusya'da artık bir şeylerin değişmeye başladığını gösteriyor. Kremlin bu halkı zor kullanarak susturmayacağını anladı. Bu ülkede artık herkes 'öteki Rusya'yı' istiyor" dedi.

Mihail İvanov isimli eylemci, "Rus halkını ezen işbaşındaki iktidara tepkimi dile getirmek için buradayım. Bu iktidarın yalan beyanlarından artık bıktık. Hiçbir örgüte üye değilim. Ama vatanını seven bir insan olarak, Putin başkanlığındaki çete yönetimiyle sonuna kadar savaşmaya hazırım" şeklinde konuşurken; Yuriy Voronov adlı vatandaş ise, "Ben Vatandaş Birliği Cephesi taraftarlarındanım. Farklı görüşlere sahip insanların biraraya gelmesi çok sevindirici. Hepimizi birleştiren tek şey, ülkeyi faciaya

sürükleyen işbaşındaki iktidara 'dur' demektir. Bu iktidardan sadece Rus halkı değil, komşularımız da çok zarar görüyor. Tüm dünya Rusya'dan nefret ediyor. Rus halkı olarak bu alçak yönetimden bıktık. Artık farklı bir Rusya istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Eylem sırasında Kremlin yanlısı bir grubun çevredeki bir binanın çatısından bildiri atması ve eylem alanı çevresinde tur atan bir kamyonetten eyleme katılanların moralini bozmak için hoparlörle kahkaha sesleri verilmesi dikkat çekti.

(AK-OYK-OYK-OK-D)