Uzlaşma Cephesi, Maliki Hükümeti'ne Geri Dönüyor

Uzlaşma Cephesi, Maliki Hükümeti'ne Geri Dönüyor

İsteklerinin Karşılanmamasını Gerekçe Göstererek Geçen Yıl Nuri El Maliki Başbakanlığı'ndaki Hükümetten Çekilen Irak Uzlaşma Cephesi (Iuc), 8 Aylık Aranın Ardından Yeniden Kabineye Dönüyor.

Uzlaşma Cephesi, Maliki Hükümeti'ne Geri Dönüyor

İsteklerinin karşılanmamasını gerekçe göstererek geçen yıl Nuri El Maliki Başbakanlığı'ndaki hükümetten çekilen Irak Uzlaşma Cephesi (IUC), 8 aylık aranın ardından yeniden kabineye dönüyor.

Irak'ta Sünnileri temsil eden en önemli siyasi hareket olan IUC, beklentilerinin karşılanmamasını gerekçe göstererek 2007'nin Ağustos ayında Maliki hükümetine verdiği desteği kestiğini ilan etmişti. Siyasi kulislerden elde edilen bilgilere göre, yaklaşık 8 aydır hiçbir bakanlar kurulu toplantılarına katılmayan Adnan El Duleymi liderliğindeki IUC'nin, geçen hafta ortasında Başbakan Maliki ile görüşerek olumlu sonuca vardıkları öğrenildi. 275 sandalyeli Irak Parlamentosu'nda 44 milletvekili bulunan partinin önde gelen isimlerinden Zafer El Ani yaptığı açıklamada, Maliki hükümetine karşı olmadıklarını ancak isteklerinin yerine getirilmesi için boykot yaptıklarını, bunun da sona ermek üzere olduğunu söyledi. Uzun süren müzakerelerin ardından mensubu olduğu partisinin büyük bir olasılıkla önümüzdeki günlerde hükümetteki yerini alacağını ifade eden El Ani, "Irak ve halkımız için en hayırlısı budur diye düşünüyorum" demekle yetindi.

Parti kanadından sızan bilgilere göre ise, boykottan önce kabinede 6 bakanı bulunan Irak Uzlaşma Cephesi'nin, Maliki ile görüşmeler sırasında hükümet içerisinde üst düzey görevler istediği kaydediliyor. Hükümetle parti kurmayları arasında 2 ay önce gerçekleşen benzer pazarlıkta tam bu noktada tıkanmıştı.

IUC'yi boykota götüren olayların başında Maliki hükümetinden Şii milis gruplarının dağıtılması, hükümetin insan haklarına bağlılık taahhüdünde bulunması ve haklarında bir suçlama bulunmadığı halde gözaltında tutulanların salıverilmesi isteklerine yanıt bulamaması olmuştu. Irak'ta anayasanın kabul edilmesinden sonra en büyük siyasi kriz olarak kabul edilen söz konusu boykotun bir diğer gerekçesi de, dönemin Kültür Bakanı Esad Kemal El Haşimi hakkında çıkarılan tutuklama kararıydı. Daha önce de parlamento oturumlarını boykot eden IUC, tartışmalı isimlerden Mahmud El Meşhadani'nin meclis başkanlığından alınması üzerine başlattığı boykotu, bir ay sonunda Meşhadani'nin görevine iadesinin ardından noktalamıştı.

(SK-OYK-OYK-ÖZ-D)

Kaynak: İHA