Üzeri Kumla Kapatılacak Allıanoı Antik Kenti - Haberler
Haberi Paylaş

Üzeri Kumla Kapatılacak Allıanoı Antik Kenti

Üzeri Kumla Kapatılacak Allıanoı Antik Kenti
AA - Haberler | Yerel

İzmir'in Bergama İlçesindeki Allianoi Antik Kentinin Üzerinin Kumla Örtülerek, Yortanlı Barajı'nın Suları Altında Kalması Kararını Protesto Eden Doğa Derneği Üyeleri, Kendilerini Önce Tel Örgülere, Ardından Kazı Alanındaki Sütunlara Zincirledi

İzmir'in Bergama ilçesindeki Allianoi antik kentinin üzerinin kumla örtülerek, Yortanlı Barajı'nın suları altında kalması kararını protesto eden Doğa Derneği üyeleri, kendilerini önce tel örgülere, ardından kazı alanındaki sütunlara zincirledi.

Dernek üyeleri, 'Allianoi'de yasa dışı baraja hayır', 'Kültür katliamına hayır' pankartlarıyla antik kentin girişinde toplandı. Kendisini kazı alanını çevreleyen tel örgülerin beton direğine zincirleyen Dernek Başkanı Güven Eken, Allianoi'nin yasa dışı şekilde su altında bırakılmak istendiğini savundu.

İzmir 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulunca, 'Allianoi antik kentinin kumla kaplanarak Yortanlı Barajı'nın suları altında bırakılması' yönündeki kararını hatırlatan Eken, daha önce de alanın mil, çamur gibi maddelerle kapatılması kararları alındığını, bu kararların mahkemelerce iptal edildiğini belirtti.

Son kararın mil yerine kumla kapatılması şeklinde olmasının 'Hukukun çevresinin dolanılması' anlamına geldiğini iddia eden Eken, 'Çevre ve Orman Bakanlığı yasalara aykırı olarak alanda işlem yapıyor. Bunu engellemek istiyoruz. Kumla kapama işlemleri durdurulana kadar buradayız. Burası 2 bin yıllık bir yer. Böyle bir yerin yok edilmesi kabul edilemez' diye konuştu.

- 'ALLIANOI OLMADIĞININ SÖYLENMESİ ABESLE İŞTİGAL'-

Allianoi Bilimsel Kazı Heyeti Başkanı Ahmet Yaraş ise, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun, Allianoi ile ilgili bazı sanatçıları kastederek, 'İşin sorumluları konuşsun' dediğini, bu işte de sorumlunun kendisi olduğunu söyledi.

Yaraş, 40 bin metrekarelik alanda dünyanın en sağlam kalmış ılıcasının bulunduğunu dile getirerek, 'Sayın Bakan, Allianoi'nin olmadığını söylüyor. Almanya'da çıkan yayınlara baksınlar. Burasının Allianoi olmadığının söylenmesi abesle iştigaldir' dedi.

Yağmur altında eylemlerini sürdüren dernek üyeleri, Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü İffet Diler'in basın açıklaması sırasında zincirlerini beton direkten çıkararak kazı alanına girdi. Gruptakiler, kendilerini alandaki sütunlara zincirledi. Eylem sırasında güvenlik görevlileri, eylemcileri alandan çıkmaları konusunda uyardı.

Grup üyeleri, Bergama Müze Müdürlüğünden alınan izinle kazı alanında kumla kapama işlemi yapılmadığının tespiti için alanda incelemelerde bulundu.

İnceleme sonunda açıklama yapan Doğa Derneği Başkanı Eken, 'İdare, hukuk dışı uygulamayı durdurma kararı verdiğini söyledi. Kumla kapama bugün durmuş halde. Bu nedenle eylemimizi şimdilik bitiriyoruz. İşlemler sürdüğü sürece biz de eylemlerimizi sürdüreceğiz' diye konuştu.

Zincirlerini çözen dernek üyeleri, alandan ayrıldı.

(HLL-MV-İC) - İZMİR

AA - Son Dakika Haberleri

, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title