Uyuşturucu Hap Alan Korsan Cep Telefonuyla Uçak Kaçırdı

Uyuşturucu Hap Alan Korsan Cep Telefonuyla Uçak Kaçırdı

Diyarbakır-istanbul Seferini Yapan ve İçinde 178 Yolcu Bulunan Uçağı Kaçıran Mehmet Gökşin Göl'ün Uyuşturucu Kullandığı ve Olay Sırasında Eline Kur'an-ı Kerim ve Cep Telefonu Alarak Terör Örgütü Hizbullah Eylemcisi Havası Vermeye Çalıştığı Öğrenildi.

Uyuşturucu Hap Alan Korsan Cep Telefonuyla Uçak Kaçırdı

Diyarbakır-İstanbul seferini yapan ve içinde 178 yolcu bulunan uçağı kaçıran Mehmet Gökşin Göl'ün uyuşturucu kullandığı ve olay sırasında eline Kur'an-ı Kerim ve cep telefonu alarak terör örgütü Hizbullah eylemcisi havası vermeye çalıştığı öğrenildi. Uyuşturucu suçundan sabıkalı Mehmet Gökşin Göl'ün olaydan önce de uyuşturucu hap kullandığı ortaya çıktı.

Türkiye sivil havacılık tarihine 17'nci uçak kaçırma eylemi olarak geçen olay, 17.40'ta Diyarbakır'dan İstanbul'a gitmek üzere havalanan Pegasus Havayollarına ait Boeing 727'de yaşandı. Cep telefonuna bağlı uzaktan kumandalı bomba olduğu tehdidiyle uçağı kaçıran korsan, pilota Ankara'ya gitmesini söyledi.

Üçü çocuk toplam 178 yolcunun bulunduğu uçağı kaçırılan şahsın kimliği kısa sürede belirlendi. Adının Mehmet Gökşin Göl olduğu açıklanan korsanın, Ankara ve Diyarbakır'da, uyuşturucu kullanmak, satmak, adam yaralamak gibi suçlardan sabıkasının olduğu ve uçağa binmeden önce de uyuşturucu hap aldığı kaydedildi. Uçağı kaçırdığı sırada elinde Kur'an-ı Kerim olduğu söylenen korsanın hareketlerinin de tutarsız olduğu ve dengesiz davranışlar sergilediği ayrıca terör örgütü Hizbullah militanıymış havası yaratmaya çalıştığı öğrenildi.

Kaçırılma haberinin ulaşmasından yaklaşık yirmi dakika sonra teslim olan korsanın, uçağın Ankara'ya gitmesini istediği fakat daha sonra fikrini değiştirerek uçağın yönünün İran'ın başkenti Tahran'a döndürülmesini söylediği belirtildi.

Uçağın Ankara'ya yaklaşmasıyla Esenboğa Havaalanı'na indirilen uçağın kokpitine giremeyen hava korsanı, yolcu bölümünde kalarak dışarıyla pilotlar aracılığıyla temas kurdu. Bu sırada açıklama yapan Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı da uçakta herhangi bir hasar bulunmadığını ifade etti. Havaalanında güvenlik önlemlerinin alınmasıyla birlikte teslim olacağını söyleyen korsan, gözaltına alınarak sorgusunun yapılması için Keçiören Adli Tıp Kurumu'ndaki kontrolünün ardından Ankara Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü.

Korsanın, uçağa binmeden önce aldığı uyuşturucu hapın etkisiyle sorulara yanıt veremediği ve akli dengesinin yerinde olup olmadığının araştırıldığı sırada yolcular da bir süre bekletilerek uçakta arama yapıldı. Herhangi bir patlayıcı maddeye rastlanmayan uçaktan tahliye edilen yolcuların tamamının sağlık durumlarının iyi olduğunu öğrenildi. Uçak kaçırılıp yolcular rehin alındığı sırada iki kadının fenalık geçirdiği ve uçaktaki sağlık ekiplerince ilk müdahalenin yapıldığı da belirtildi.

Türkiye sivil havacılık tarihine 17'inci uçak kaçırma eylemi olarak geçen olayda, ilk belirlemelere göre siyasi bağlantısının bulunmadığı kaydedildi.(ANKA)

Kaynak: ANKA