Uyum Kurslarını Türkler Verince 10 Yıllık Gurbetçiler Hollandaca Sınıfının Yolunu Tuttu (Özel)

Uyum Kurslarını Türkler Verince 10 Yıllık Gurbetçiler Hollandaca Sınıfının Yolunu Tuttu (Özel)

Hollanda'nın Orta Kesimlerindeki Amersfoort Kentinde, Uyum Yasası Kapsamında Hollandaca Dersleri Veriliyor. Türklerin Kurduğu Meridiaan Vakfı, Gurbetçileri Aralık Ayında Yapılacak Yeterlilik Sınavına Hazırlıyor.

Uyum Kurslarını Türkler Verince 10 Yıllık Gurbetçiler Hollandaca Sınıfının Yolunu Tuttu (Özel)
03.10.2009 13:17 | Son Güncelleme: 03.10.2009 13:17

Hollanda'nın orta kesimlerindeki Amersfoort kentinde, uyum yasası kapsamında Hollandaca dersleri veriliyor. Türklerin kurduğu Meridiaan Vakfı, gurbetçileri Aralık ayında yapılacak yeterlilik sınavına hazırlıyor.

Amersfoort'ta 10 aydır devam eden kurslar hafta içi iki akşam veriliyor. Ahmet Karabulut'un 10 öğrencisi var. Karabulut, kursu başarıyla tamamlayanların Hollanda vatandaşlığını elde edeceğini söylüyor.

Karabulut'un öğrencileri, yıllardır Hollanda'da yaşamalarına rağmen daha önce gittikleri kurslardan yeterli verim alamadıklarını söylüyor. 10 yıldır Hollanda'da yaşayan Ali Erbil, kendini yeterli görmediği için Aralık ayındaki sınav öncesinde uyum kurslarına katıldığını ifade ediyor. Kursa severek geldiğini söyleyen Erbil, "Başka yerlerde böyle samimi ortam görmedim." diyor.

İsa Turgut da Ali Erbil gibi 10 yıldır Hollanda'da. Turgut, öğretmenin Türk olmasının önemine dikkat çekiyor: "Bilmediğimiz ve anlamadığımız kelimelerde devreye girerek bize oldukça yardımcı oluyor." Turgut, kurs sonunda alacakları diploma ile rahat iş bulacağını ümit ediyor.

Kudret Çamlı adlı gurbetçi de 10 yıldır birçok dil kursuna gitmiş, fakat öğretmenlerin Hollandalı olması nedeniyle çok zorlanmış. Çamlı, öğretmen Türk olmasının kendilerine soru sormak için cesaret verdiğini dile getiriyor. "Keşke bu imkanlar bize daha önceleri sunulsa idi biz şimdiye kadar daha çok mesafe kaydederdik." diyen Tacettin Karaköse de Amersfoort Belediyesi ve Meridiaan Vakfı'na teşekkür ediyor.

"UYUM KURSLARI 'ZORUNLULUK' DEĞİL; 'ŞANS' OLARAK GÖRÜLMELİ"

Meridiaan Eğitim Vakfı Koordinatörü Vecih Er, uyum kurslarında şu ana kadar 60 mezun verdiklerini söylüyor. 100'ün üzerinde kursiyer de derslere devam ediyor. "Kalıcı olduğumuzu anladığımız bu ülkenin dilini, kültürünü, örf ve geleneklerini bilmek bizim işlerimizi kolaylaştıracaktır." diyen Er, Hollandaca bilmeyenlerin muhakkak dil kurslarına gitmelerini tavsiye ediyor. Uyum kurslarının artık bir 'mecburiyet' değil; 'şans' olarak görünmesinden yana olduğunu belirten Vecih Er, gurbetçilere devletin tanıdığı bu imkandan faydalanmaları çağrısı yapıyor.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Uyum Kurslarını Türkler Verince 10 Yıllık Gurbetçiler Hollandaca Sınıfının Yolunu Tuttu (Özel) - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 12.8.2020 10:43:46. #1.15#
title