Uygur Türkleri'nden Taksim Meydanı'nda Eylem

Uygur Türkleri'nden Taksim Meydanı'nda Eylem

Doğu Türkistan Gençlik ve Kültür Derneği Üyeleri Çin'in Şincan Bölgesinde Yaşanan Olayları Taksim Meydanı'nda Protesto Etti. 3 Binden Fazla Uygur Türkü'nün Öldürüldüğünü İddia Eden Göstericier, Olayların Gündemden Düşmesine Tepki Gösterdi.

Uygur Türkleri'nden Taksim Meydanı'nda Eylem
19.07.2009 17:55 | Son Güncelleme: 19.07.2009 17:55

Doğu Türkistan Gençlik ve Kültür Derneği üyeleri Çin'in Şincan bölgesinde yaşanan olayları Taksim Meydanı'nda protesto etti. 3 binden fazla Uygur Türkü'nün öldürüldüğünü iddia eden göstericier, olayların gündemden düşmesine tepki gösterdi.

Doğu Türkistan Gençlik ve Kültür Derneği üyesi yaklaşık 40 kişilik grup Galatasaray Meydanı'nda toplanarak Taksim Meydanı'na kadar yürüdü. Ellerinde olaylarda ölenlerin resimleri ile Türk ve Doğu Türkistan bayrakları bulunan grup Taksim Meydanı'na bir basın açıklaması yaptı. Şincan'da yaşanan olaylara tepki gösteren grup adına açıklama yapan Doğu Türkistan Gençlik ve Kültür Derneği Başkanı Tibet Yücetürk, yaşanan olaylar sırasında 5 binden fazla kişinin tutuklandığını ve yaklaşık 3 bin kişinin de hayatını kaybettiğini söyledi. Yücetürk, "Bağımsız kaynaklara göre gözaltına alınan 196 Uygur'un dün infaz edildiği haberleri geldi. Türkiye'de bu haberlerin gazetelerin dördüncü, beşinci sayfalarına gerilemesi bizleri üzüyor. Bu konunun arkasında Çin diasporasının ve medya üzerinde baskıları olduğunu düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Mecidiyeköy'e kadar yürümek isteyen grup, polisin izin vermemesi üzerine basın açıklamasının ardından dağıldı.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title