"Uyduruk" Azizler
Haberler » Dünya » "Uyduruk" Azizler - Haber

"Uyduruk" Azizler

Gedik Ahmet Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu'nun İtalya'nın Otranto kentini 533 yıl önce işgali sırasında, İslam dinine geçmedikleri gerekçesiyle başlarını keserek öldürdüğü öne sürülen 800 kişinin 'Aziz' ilan edilmesi 'uydurma' olarak nitelendi.

Gedik Ahmet Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu'nun İtalya'nın Otranto kentini 533 yıl önce işgali sırasında, İslam dinine geçmedikleri gerekçesiyle başlarını keserek öldürdüğü öne sürülen 800 kişinin 'Aziz' ilan edilmesi 'uydurma' olarak nitelendi.

Papa Francesco, Şubat ayında görevinden feragat eden selefi 16. Benediktus'un kararnamesini imzalayarak, resmi süreci başlattığı 800 Otrantolu ile Kolombiyalı rahibe Laura Montoya ve Meksikalı rahibe Maria Guadalupe Garcia Zavala'yı 'aziz' ve 'azize' ilan etti. Aziz Petrus Meydanı'nda toplanan on binlerce kişinin önünde gerçekleşen törenle, Katolik Kilisesi tarihinde ilk kez bu kadar çok sayıda kişi azizlik mertebesine yükseltilmiş oldu. Böylece Arjantili Papa Francesco, ilk ciddi icraatını da gerçekleştirdi.

Ancak Hıristiyan toplumu için önemli işler başarmış, iyiliği ve kerametleriyle bilinen insanlara verilen unvanın, söz konusu Otrantolular için 'uydurma' olduğu öne sürüldü.

1979 yılında yumurtalık kanserine yakalanan Rahibe Cecilia Levote için Otranto'da halihazırda 800 Hıristiyan'ın kafatasının bulunduğu katedralde her gün dualar edilmişti. Francesca adını kullanan rahibenin de bu dualar sayesinde iyileştiği kabul görmüş ve İnançlar Kongregasyonu tarafından bu "mucize" olarak onaylanmıştı.

ONU BİLİM İYİLEŞTİRDİ

Daha önce Vatikan'dan bir heyete de anlatan Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Salvatore Toma, rahibeyi bir mucize ya da duaların değil bilimin iyileştiğini söyledi. La Repubblica gazetesinde yer alan habere göre hastalığı süresince 3 yıl boyunca rahibeyi tedavi eden Toma, şöyle dedi:

"Rahibe Francesca'ya, kemoterapi, radyoterapi ve tekrar kemoterapi uygulayarak, onu iyileştirdik. Bence rahibe bilim sayesinde kanseri yendi. Biz onkologlar, o dönemde var olan yeni terapileri isabetli uyguladığımız için onun hayatını kurtardık. Mucize olduğuna inancım yok."

Toma, geçen yıl 85 yaşındayken vefat eden rahibenin iyileşmesinde Vatikan'ın iddia ettiği gibi 'açıklanamayan bir durum' olmadığını da ekledi.

MAMMA Lİ TURCHİ DEYİMİNE NEDEN OLMUŞTU

döneminde, 1480 yılında İtalya seferine çıkan Gedik Ahmet Paşa komutasındaki 20 bin kadar Osmanlı askeri, ülkenin güneyinde, Adriyatik kıyısında bulunan Otranto kalesini 13 ay boyunca kuşattı. İtalyan kaynaklarına göre, bu sırada Antonio Primaldo önderliğinde, yaşları 15 ve üzeri olan 800 kadar Hıristiyan'dan İslam'a geçmeleri istendi. Ancak Osmanlı askerlerinin bu isteğini kabul etmeyen söz konusu Otrantolular, kafaları kesilerek idam edildi. 'Şehit' olarak addedilen kişilerin kafatasları ve kemikleri, halen Otranto Katedrali'ndeki bir camekanda sergileniyor. Fatih Sultan Mehmet'in ölümü üzerine, birlikler takviye edilemeyince Osmanlı askerleri kaleyi geri vermek zorunda kalmıştı. Kuşatma boyunca Otranto'da ezan seslerinin yükseldiği de biliniyor.

Osmanlı İmparatorluğu'nun İtalya'ya korku salan bu kuşatması ülkede, "Mamma li Turchi (Anneciğim Türkler Geliyor)" deyiminin yerleşmesine sebep vermişti.

Kaynak: DHA