Uyanıkken Beyin Ameliyatı Oldu

Uyanıkken Beyin Ameliyatı Oldu

Denizli'de, 43 Yaşındaki Ataman Demir İsimli Hastaya, Felç Olma Riski Sebebiyle Uyanıkken Beyin Ameliyatı Yapıldı.

Uyanıkken Beyin Ameliyatı Oldu

Denizli'de, 43 yaşındaki Ataman Demir isimli hastaya, felç olma riski sebebiyle uyanıkken beyin ameliyatı yapıldı.

Denizli'de bir tekstil fabrikasında bekçilik yapan ve 4 yıl önce beyin tümörü sebebiyle İzmir'de ameliyat olan Ataman Demir, nöbetlerinin artması sebebiyle Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvurdu. Yapılan kontrollerde, hastanın tekrarlayan ve büyüyen tümörünün ilaca rağmen nöbetlerinin artmasına neden olduğu belirlendi. Yerleşim yeri itibariyle ameliyat sonrası felç olma riski nedeniyle hastaya sadece bölgesel anestezi vererek ameliyat teklifi yapıldı. Teklifi kabul eden Ataman

Demir daha sonra ameliyata alındı ve bölgesel anestezi verilerek uyanıkken ameliyat edildi. Ameliyatın başında hastanın kolunda kısa süreli bir uyuşukluk olduğu için o bölgenin korunduğu, böylece bundan sonraki hayatını felçli olarak geçirmesinin engellendiği belirtildi.

PAÜ Tıp Fakültesi tarafından yapılan açıklamada, uyanık beyin ameliyatlarının, hastanın tümörünün yüzeysel ama tehlikeli bölgelere komşu olması durumunda hastanın genel anestezi riski yüksek olduğu durumlarda yapıldığı belirtilerek, "Hasta uyumu şart. Ortalama 3- 4 saate kadar olan ameliyatlar için geçerli. Bu ameliyat yöntemiyle hastanemizde 20 kişi sağlığına kavuşmuş bulunmaktadır" denildi.

(AV-AT-HO-Y)