Uui'de Yürüyüş

Uui'de Yürüyüş

Dünya Yörüngesinde 360-400 Km İrtifada Yapımı Süren Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (Uui) Üç Astronottan İkisi, Yeni Kompartıman ve Laboratuvarlar İçin Bugün Uzun Süren Uzay Yürüyüşüyle Hazırlık Yaptı.

Uui'de Yürüyüş

Dünya yörüngesinde 360-400 km irtifada yapımı süren Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (UUİ) üç astronottan ikisi, yeni kompartıman ve laboratuvarlar için bugün uzun süren uzay yürüyüşüyle hazırlık yaptı.

UUİ'nin kaptan pilotu Bayan Peggy Whitson ile Rus kozmonotu meslektaşı Yuri Maleçenko, ABD yapımı Harmony kompartımanı ve Avrupa Uzay Kurumu'nun Columbus laboratuvarı ile Japon yapımı Kibo laboratuvarına yer hazırladı. Harmony, Çarbamba günü UUİ'den ayrılan Discovery mekiği ile istasyona bırakılmıştı.

Whitson ile Maleçenko yer çekimsiz ortamda yörünge boşluğundayken, UUİ içinde astronot Daniel Tani, gereken kumandayı yaptı.

Avrupa Uzay Kurumu ve Japonya'nın yapımı diğer iki laboratuvar da gelecek Atlantis mekik seferi ve Rus Uzay Kurumu'nun ikmal araçlarıyla yerlerine tam olarak oturtulacak.

UUİ'nin yapımına Rusya, ABD, Avrupa Uzay Kurumu, Japonya, Brezilya ve Kanada destek sağlıyor.

130 milyar dolarlık çıkacak UUİ, yapımı bittiğinde gece gökte çıplak gözle Ay'dan sonra görülecek en parlak nesne olacak.

ABD'nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın internet adresi şöyle:

http://spaceflight.nasa.gov

Kaynak: AA