İstenilen Özelliklere Sahip Bebek Satan Firma, Üstün Irk Tartışması Başlattı

İstenilen Özelliklere Sahip Bebek Satan Firma, Üstün Irk Tartışması Başlattı

ABD'de Purenetics adlı şirket, zenginlere istedikleri genetik özelliklere sahip bebekler satıyor. Şirketin bu uygulaması etik tartışmaları da beraberinde getirdi.

ABD'de bir şirket, sadece "üstün genlere" sahip kişilerden aldığı yumurta ve spermleri, normal fiyatın yaklaşık yüz katına satıyor. Zenginler için hizmet verdiğini belirten şirketin uygulamaları, Nazi döneminde saf ırk oluşturmayı hedefleyen "öjeni" uygulamalarını hatırlatıyor.

HİZMET BEDELİ 750 BİN DOLAR

Kendini 'küresel doğurganlık ajansı' olarak tanımlayan bir şirket,müşterilerine dünyanın en iyi donörlerinden sperm ve yumurta sağladığını iddia ediyor. Hizmet bedeli 750 bin dolar olan ajans genetik ve üremeyle alakalı etik tartışmalara sebep oldu.

MÜŞTERİLERİNİ İSTEDİKLERİ GİBİ BEBEK SAHİP YAPIYOR

Aralık 2016'da hizmet vermeye başlayan 'Purenetics'adlı şirket, zengin müşterilerine istedikleri genetik özelliklere sahip bebek satın almalarına imkan veriyor.

PARANIN 500 BİNİ DONÖRLERE GİDİYOR

Genetik olarak arzu edilen donörler, kan grubu, göz rengi, ırk ve hatta IQ seviyeleri gibi bilgilerini 6 dolar karşılığında online bir form doldurarak kuruma bildiriyor. Müşteriler ise sadece donörlere ait veri tabanına ulaşabilmek için 10 bin dolar ödemek zorunda. Eğer alım yapmaya karar verirlerse de bu hizmet karşılığında ödedikleri 750 bin doların 500 bini donöre, 250 bini ise firmaya gidiyor.

"ELİT" TABAKAYA HİTAP EDİYOR

Geçen seneye kadar yumurta bağışına yapılabilecek maksimum ödeme 10 bin dolarla sınırlıydı, şimdi de ortalama bir sperm bağışı 35 ila 50 dolar arasında bir kazanç sağlamakta.

Purenetics ise kendini elit tabakaya hitap eden bir doğurganlık servisi olarak pazarlıyor. Ajansın, "Tüm insanlar eşit yaratılmamıştır" sloganı da kamuoyunda büyük tepkilere sebep oldu.

HİTLER'İ HATIRLATIYOR

20'inci Yüzyıl başlarında ABD'de ve Hitler döneminde Almanya'da uygulanan, genetik olarak arzu edilmeyen insanların kısırlaştırılmasını ve iyi özellikle sahip insanların çoğaltılmasını savunan 'öjeni' hareketi örnek gösterilerek şimdiki uygulamanın da etik olarak farklı olmadığı vurgulandı. Purenetics şirketinin "Bütün insanlar eşit yaratılmamıştır" sloganı da bu anlamda dikkat çekici.

Kaynak: Haberler.Com