Ustaların Ustası Sahneye Çıkıyor

Ustaların Ustası Sahneye Çıkıyor

Ünlü orkestra şefi Gürer Aykal, Ustanın Günü etkinliklerinin üçüncüsünde alkışlanacak.

Ustaların Ustası Sahneye Çıkıyor

Ustalara hayattayken vefa göstermenin önemine dikkat çekmek isteyen Yedirenk Sanat Vakfı, bu bağlamda düzenlediği Ustanın Günü etkinliklerinin üçüncüsünde ünlü orkestra şefi Gürer Aykal'ı konuk edecek.

En son gerçekleştirdikleri Ustanın Günü'nde uzun yıllar TRT İstanbul Radyosu Müdürlüğü yapan Prof. Dr. Nevzad Atlığ'a ödül veren Yedirenk Sanat Vakfı bu sefer de bu zamana kadar yüzlerce orkestraları yönetmiş ve kendi alanında dünya birincileri yetiştirmiş bir ismi; Gürer Aykal'ı konuk edecek.

28 Şubat Perşembe akşamı İlker Gültekin'in sunumuyla gerçekleşecek etkinlik Beşiktaş'taki Four Seasons Hotel'de yapılacak. Gecede Gürer Aykal'ın hayatını anlatan bir kısa film gösteriminin yanı sıra, Aykal'ın öğrencilerinden oluşan dünya birincisi Borusan Quartet korosu konser verecek.

GECEDE YOK YOK

Söz konusu onur gecesine magazin ve sanat dünyasından ünlü isimler katılacak. Şu an katılacağı bilinen isimler arasında Hıncal Uluç, Nazlı Ilıcak, Soli Özel, Reha Muhtar, Tarık Akan, Selçuk Yöntem, Cahit Berkay, Ayla Erduran, Mesut İktu, Gübin Oncay ve Anjelika Akbar yer alıyor.

GÜRER AYKAL KİMDİR?

Şeflik öğrenimini yurtdışında yapan Gürer Aykal, 1969'da kompozisyon bölümünü bitirip orkestra yönetim uzmanlığı için devlet bursu ile İngiltere'ye gönderildi ve orada çok ünlü isimlerle çalışarak kendisini yetiştirdi. İngiltere'de Royal Academy'yi bitirdiğinde, bu diplomayı 21 yıl içinde almayı başaran ilk kişiydi.

Sanatçı, 1973 yılında yurda dönmüş, kazandığı başarılarla "Devlet Sanatçısı" unvanıyla onurlandırılmıştır (1981). Yıllar sonra ise 1999'da kendi isteğiyle Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'ndan ayrıldı, bu dönem Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nı kurdu.

Daha sonra da 2000–2004 yılları arasında Antalya Orkestrası'nı kurup geliştirdi. ABD'de toplam 16 yıl şeflik ve genel müzik direktörlüğü yapan Aykal, 1991–2003 yılları arasında El Paso Teksas Senfoni Orkestrası Daimi Şefliği'ni ve Genel Müzik Direktörlüğü'nü yürüttü ve ayrıca "Profesör Emeritus" unvanı aldı.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın daimi şefi Gürer Aykal, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne (MSGSÜ) kadrolu profesör olarak atandı (2006). Aynı zamanda konservatuvarın 'Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı Başkanlığı' görevini de üstlenen Gürer Aykal, Borusan İstanbul Filarmoni'nin Daimi Şefliği görevini ve Genel Müzik Direktörlüğünü de yürütüyor.

Kaynak: Haberler.Com