Usta Gazeteciler Çıraklarla Buluştu
Haberler » Güncel » Usta Gazeteciler Çıraklarla Buluştu - Haber

Usta Gazeteciler Çıraklarla Buluştu

Hukuk, matematik, mühendislik, tıp gibi farklı bölümlerde eğitim gören öğrenciler, Medya Atölyesi'ne katılarak deneyimli gazeteciler ile buluştu.

Usta Gazeteciler Çıraklarla Buluştu

Hukuk, matematik, mühendislik, tıp gibi farklı bölümlerde eğitim gören öğrenciler, Medya Atölyesi'ne katılarak deneyimli gazeteciler ile buluştu.


Fatih Üniversitesi Kariyer Merkezi tarafından bu yıl 4.’sü düzenlenen Medya Atölyesi’ne medya alanında ünlü isimler katıldı. Programda Köşe Yazarı Mümtaz'er Türköne, TV Programcısı ve Akademisyen Savaş Genç, Sunucusu Suna Vidinli, Zaman Gazetesi Muhabiri , 32. Gün Muhabiri Kübranur Uslu, Belgesel Programcısı Gülhan Şen ve Fotoğrafçı Merve Dağlı katılarak sektör tecrübelerini gazeteci adayları ile paylaştı. Habercilik, fotoğrafçılık, televizyon programcılığı, kültür sanat ve belgesel gibi konularda öğrencilere ders verilen atölye, Fatih Üniversitesi Büyükçekmece Kampüsü'nde gerçekleşti. Program sonunda öğrencilere sertifika verildi.


Dünyada yaşanan sosyal olaylarda başrolde olan sosyal medyanın kullanımı ile ilgili konuşan Doç. Dr. Savaş Genç, "Burada iki zıt örneği görüyorsunuz Mümtaz’er hocam sosyal mecrayı çok fazla kullanmamakla birlikte, ben son dönemde yaşanan krizlerin etkisiyle çok fazla kullanıyorum. Sosyal medyayı faydası ölçüsünde kullanmak gerekir." dedi. Bireyin ve medyanın güçlü olduğu demokrasilerde siyasilerin karar alma mekanizmasını halkın belirleyebildiğine dikkat çeken Genç, "Her bir birey medya patronu haline gelmiştir. Bunun sebeplerinden birisi herkesle iletişim kurabilmeleri diğeri ise hızla yayabilme gücüne sahip olmalarıdır." dedi. Mümtaz’er Türköne ise sosyal medyanın toplumları harekete geçiren bir mekanizma olduğuna vurgu yaparken, Mısır, Suriye ve 'de Gezi Olayları'nda bunun en canlı örneğine şahit olunduğunu ifade etti.


Zaman Gazetesi Yargı Muhabiri Büşra Erdal da Türkiye'deki yargı sisteminin işleyişinden, iddianameleri dikkatli ve hızlı okumanın önemine, gizlilik ilkesinin ihlalini meşru kılan durumlardan adliyeye intikal etmiş olayları haber yapabilmenin inceliklerine kadar pek çok konuya değindi. 'Medyada nasıl başarılı olunur?' sorusuna gazetecilik yapabilmenin altın kuralının kendini geliştirmek olduğuna değinerek cevap veren Erdal, "Sektörde çalışmak için iletişim mezunu olmaya gerek yok. Şu an medyada aranan uzmanlık alanı ve ilgi alanı olan kişilerdir." dedi. Mimarlık öğrencisi olan ve 32. Gün programında muhabirlik yapan Kübranur Uslu ise, "Kendini geliştirmek, geniş bir bakış açısı ve gözlem gücüne sahip olmak gerekiyor. Yabancı dil olmazsa olmazlardan. Rakiplerinizden sizi bir adım öne götürecek olanda budur." tavsiyesinde bulundu.


Atölye kapsamında Objektifte Yaşam, Medyaya Güncel Bakış, Türkiye’de Muhabir Olmak, Medyada Haber Okumak, Belgesel Programcılığı'nın İncelikleri gibi konularla ilgili birçok konuda bilgiler aktarıldı.

Kaynak: CİHAN

Manşet

Haberler