Üsse Saldırmayı Planlayan 6 Kişi Arasında Bir Türk Kökenli

Üsse Saldırmayı Planlayan 6 Kişi Arasında Bir Türk Kökenli

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (Fbı) New Jersey Eyaletindeki Bir Amerikan Üssüne Makinalı Tüfeklerle Saldırmayı Planladıkları Gerekçesiyle Tutuklanan "Cihad Yanlısı" 6 Kişinin Kimlikleri Belli Oldu. Bu 6 Kişinin Arasında Serdar Tatar Adlı Türk Kökenli Bir Kişi Bulunuyor.

Üsse Saldırmayı Planlayan 6 Kişi Arasında Bir Türk Kökenli

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) New Jersey eyaletindeki bir Amerikan üssüne makinalı tüfeklerle saldırmayı planladıkları gerekçesiyle tutuklanan "cihad yanlısı" 6 kişinin kimlikleri belli oldu. Bu 6 kişinin arasında Serdar Tatar adlı Türk kökenli bir kişi bulunuyor.

New Jersey'de tutuklanan 6 kişiden birinin Türkiye, birinin Ürdün doğumlu, diğerlerinin ise eski Yugoslavya ülkelerinden birinden olduğu belirtilmişti.

FBI yetkililerine göre şüpheliler Dritan Duka, Eljvir Duka, Shain Duka, Mohamed Shnewer, Agron Abdullahu ve Serdar Tatar, New Jersey'deki Fort Dix üssüne girerek ellerindeki silahlarla yüzlerce Amerikan askerini öldürmeyi planlıyordu.

Amerikan hükümet çalışanlarını öldürmeye yönelik plan yapmanın yanı sıra Duka kardeşlerin, ABD'de kaçak oldukları ve ellerinde silah bulundurdukları için de yargılanacakları belirtiliyor.

ABD Adalet Bakanlığı'na göre, şüphelilerden Shnewer, Ürdün doğumlu bir Amerikan vatandaşı olarak tanımlandı.

Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow, şüphelilerin "uluslararası terörizmle" bağlantılarına ilişkin doğrudan kanıt bulunmadığını söyledi. Snow, "şu aşamada, uluslararası bir terör örgütüne üye olduklarına dair bir bilgi yok. En azından bu noktada, uluslararası bir örgütten emir aldıklarına dair kanıt yok" dedi.

FBI'ın, bu kişilerin New Jersey yakınlarındaki Poconos dağlarında atış talimi yapmaları ve ardından DVD'ye çektikleri bu görüntüleri, Cherry Hill'de bir dükkanda çoğalttırmaları üzerine alarma geçtiği belirtiliyor.

Dükkan sahibinin, DVD'de "Allahu Ekber" diye bağıran adamların atış talimi yaptığı görüntülere ilişkin FBI'ı aradığı ve 2006'dan bu yana bu 6 kişinin izlendiği ifade ediliyor.

Ele geçirilen kanıtlar arasında, 11 Eylül saldırılarını düzenleyenlerden ikisinin vasiyetinin bilgisayardan indirilmiş hali bulundu.

Kaynak: AA