Uşak Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrenci Alacak

Uşak Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrenci Alacak

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), 2006 yılında kurulan Uşak Üniversitesi'ne 2012-2013 akademik yılında, 211 yabancı uyruklu öğrenci hakkı tanıdı.

Uşak Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrenci Alacak

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), 2006 yılında kurulan Uşak Üniversitesi'ne 2012-2013 akademik yılında, 211 yabancı uyruklu öğrenci hakkı tanıdı. Kuruluşundan bu yana ilk defa yabancı öğrencilere ev sahipliği yapacak olan Uşak Üniversitesi'ne Almanya, Fransa, Azerbaycan, Kanada, Çin, Kazakistan, Sırbistan gibi 30 farklı ülkeden 520 öğrenci başvurdu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Uşak Üniversitesi'nin uluslararası bir üniversite olma yolunda atılan adımlardan birinin daha gerçekleştiğini belirtti. Rektör Çelik, "Başarılı olabilmenin ve dünyaya uyum sağlayabilmenin yolu eğitimden geçer. Bu nedenle her yıl, dünyanın dört bir yanından gençler, eğitim sistemimizden yararlanmak, dilimizi öğrenmek ve kültürümüzü tanımak amacıyla üniversitelerimize geliyor. Özellikle Balkan ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri ile olan coğrafi, tarihi ve dini bağlarımız, bu ülkelerdeki gençlerin ülkemizdeki üniversiteleri tercih etmelerini sağlamakta. Ayrıca Orta Doğu, Afrika ve Asya'dan da öğrenciler ülkemize eğitim almak için geliyor. YÖK, 2012-2013 akademik yılında bize 211 yabancı uyruklu öğrenci hakkı tanıdı. Başvuran öğrenci sayısı ise 520. Üniversitemizde yabancı uyruklu öğrencilerimizi görmeyi özellikle istiyorduk. Yurtdışından gelen öğrencilerin üniversitemizde eğitim görmeleri uluslararası bir üniversite olma adına atılmış önemli bir adımdır" dedi.

Üniversiteye yabancı öğrenci almanın çeşitli amaçları olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sait Çelik, "Öncelikle açmış olduğumuz Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi sayesinde bir yıl boyunca Türkçe bilmeyenlere Türkçe öğreteceğiz. Aldıkları bu eğitimden sonra yabancı uyruklu öğrencilerimiz tercih ettikleri bölümlere devam edecek. Üniversitemiz yabancı uyruklu öğrencilere eğitim vererek uluslararası ve kültürlerarası ilişkileri geliştirmeye, dünya barışına katkı sağlayacak. Onlara Türkiye'yi tanıtacağız" dedi. - Uşak