Uşak'ta Medeniyetler Buluşması

Uşak'ta Medeniyetler Buluşması

Uşak Üniversitesi Öğrenci Temsil Konseyi ve Uşak Yerel Gündem 21 Gençlik Meclisi'nin Hazırladığı "Uluslararası İpek Yolu-kral Yolu ve Karun Kültür Etkinlikleri Projesi" Kapsamında 7 Ülkeden 45 Üniversite Öğrencisi Uşak'ta Bir Araya Geldi.

Uşak'ta Medeniyetler Buluşması

Uşak Üniversitesi Öğrenci Temsil Konseyi ve Uşak Yerel Gündem 21 Gençlik Meclisi'nin hazırladığı "Uluslararası İpek Yolu-Kral Yolu ve Karun Kültür Etkinlikleri Projesi" kapsamında 7 ülkeden 45 üniversite öğrencisi Uşak'ta bir araya geldi.

Sabah saatlerinde belediye önünden Atatürk Anıtı'na kadar İsmetpaşa Caddesi'nde yürüyen öğrenciler vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılaştı. Projeye Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbeycan, Özbekistan, Bulgaristan, Yunanistan ve İtalya'dan 24 yabancı ve 20 Türk üniversite temsilcisi 45 öğrenci katıldı. Turgutlu'dan getirtilen Mehteran takımı gösterileri ile devam eden etkinlikler hafta sonuna kadar çeşitli faaliyetlerle devam edecek.

7-12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek programda, Karun Hazineleri'nin sergilendiği Uşak Arkeoloji Müzesi'ni gezerek, Kral Yolu'nun geçtiği Ulubey Kanyonları'nı inceleyecekler. Oda Tiyatrosu'nda düzenlenen Dünya Gençlik Sorunları ve Politikaları'nın ele alınacağı panele katılacak öğrenciler, Türk Hamamı'na götürülecek. 11 Mayıs Pazar günü Efes Gezisi yapacak olan üniversite temsilcileri ülkelerine gönderilecek.

Etkinliğin medeniyetleri buluşturduğunu belirten Uşak Üniversitesi Öğrenci Temsil Konseyi Başkanı Ferdal Köse, 24 yabancı ve 20 Türk üniversite temsilcilerinin Uşak'ta ağırlanacağını, sosyokültürel etkinlikler yapılacağını söyledi. Köse yaptığı açıklamada, "Bu projedeki amacımız katılımcı üniversitelerin ulusal ve uluslararası vizyonunu güçlendirmek, evrensel anlamda bir kültür oluşumuna katkı sağlamaktır. Yapılacak sosyal ve kültürel aktivitelerle katılımcılar arasında birlik ve beraberlik ruhunu canlandırmak ve iletişimi güçlendirmek istiyoruz. Geçmişini bilmeyen geleceğini belirleyemez özdeyişi ile son günlerde dünya gençlerinin popüler kültür öğelerinin olumsuz etkilerine maruz kalmaları, kendi kültürlerini tanıyamamaları göz önünde bulundurularak, bilinçli ve kim olduğunu bilen gençler oluşturmayı hedefliyoruz" dedi.

(KY) 08.05.2008 15:03 TSİ