Uşak'ta Bir Mayıs Kutlamaları

Uşak'ta Bir Mayıs Kutlamaları

Uşak'ta Gerçekleştirilen 1 Mayıs Kutlamalarında İstiklal Marşı Karmaşası Yaşanırken, Kutlamalar Sonunda Polise Saldıran 3 Kişi Gözaltına Alındı.

Uşak'ta Bir Mayıs Kutlamaları

Uşak'ta gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamalarında İstiklal Marşı karmaşası yaşanırken, kutlamalar sonunda polise saldıran 3 kişi gözaltına alındı.

Tüm Türkiye'de olduğu gibi 1 Mayıs İşçi Bayramı Uşak'ta da düzenlenen törenlerle kutlandı. Çok sayıda sivil toplum örgütünün katıldığı kutlamalar, saat 17.00'de İsmetpaşa Caddesi'ndeki yürüyüşle başladı. Gruplar halinde İstasyon Meydanı'na gelen sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileri, kutlamaların yapıldığı alana kontrollü bir şekilde alındı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı kutlamalar saat 18.00 sıralarında başlarken, Demokratik Toplum Partisi (DTP) üyesi bir grup ve üniversite öğrencileri ile polis arasında pankartların bağlı olduğu sopaların sökülmesi konusunda tartışma çıktı. Polisin pankartlardaki sopaların kutlama alanına alınmayacağını bildirmesi üzerine DTP'liler ve üniversite öğrencileri slogan atmaya başladı. Bu sırada yan taraftan Türk bayraklarına takılı sopaların içeri alındığını iddia eden grup ile Emniyet Müdürü Cafer Şahin arasında kısa süre sözlü tartışma yaşandı. Yaşanan bu kısa gerginliğin ardından kutlamalar Taksim'de 1 Mayıs'ta ölenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından tertip komitesi 1 Mayıs'la ilgili marş çalmaya başladı ve bu sırada CHP'li grup İstiklal Marşı'nı okudu. CHP'lilerin İstiklal Marşı söylemeye başlamasıyla birlikte tertip komitesi müziği kesti ancak ÖDP, DTP'li grup ve üniversite öğrencileri İstiklal Marşı'na katılmayarak 1 Mayıs Marşı'nı okumaya devam etti.

Kutlamalar, daha sonra konuşmalar ve marşlar eşliğinde devam etti. Yaklaşık 700 kişinin katıldığı etkinlik sonrası grup dağıldı. İstasyon Meydanı'ndaki kutlamalar sırasında İstiklal Marşı'nı boykot eden gruptan bazıları, dağıldıktan sonra Şehit Mehmet Bozkuş Köprülü Kavşağı mevkiinde polise saldırdı. Yaşanan arbedenin ardından 3 kişi gözaltına alındı.

(KY-CC-CC-Y)