Uşak'ta Ar-Ge ve Kosgeb Destekleri Bilgilendirme Toplantısı

Uşak'ta Ar-Ge ve Kosgeb Destekleri Bilgilendirme Toplantısı

Uşak Organize Sanayi Bölgesi'nde (UOSB) Ar-Ge ve KOSGEB Destekleri Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.

Uşak'ta Ar-Ge ve Kosgeb Destekleri Bilgilendirme Toplantısı

Uşak Organize Sanayi Bölgesi'nde (UOSB) Ar-Ge ve KOSGEB Destekleri Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan UOSB Yönetim Kurulu Başkanı Halil Ağaoğlu, tüm sanayici ve iş adamlarının devlet tarafından sağlanan desteklerden faydalanmasını istediklerini belirterek, UOSB yönetimi olarak bu konuda her türlü çalışmayı yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Uşak Valisi Salim Demir ise ilde üniversite, sanayici buluşmasının daha görünür hale getirmek için çaba harcadıklarını belirterek, bu toplantıların kent ekonomisine önemli katkı sağlayacağına inandığını dile getirdi.

2023, 2053, ve 2071 hedeflerine ulaşmak için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğine dikkat çeken Vali Demir, "Tesadüfen dünya satında gelişmiş, kalkınmış ve ilerlemesini sağlamış bir ülkenin olduğunu sanmıyorum. Şu anda eğer biz Türkiye Cumhuriyeti devleti için 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini belirlemişsek bunlara tesadüfen ulaşamayacağımızı bilmemiz lazım. Çalışmadan, üretmeden, bilimimizi, sanayimizi geliştirmeden ve dünyadaki teknolojiyi üretmeden, bu hedeflerin hiçbirini gerçekleştiremeyiz." dedi.

İşletmelerin bilimsel gelişmeleri yakından takip etmesinin önemine değinen Vali Demir, şunları söyledi:

"Sanayi ile bilimin buluşması anlamına gelen, sanayide üretilen her ürünün bir bilgiden kaynaklandığını, teknolojinin özünde bir bilgi üretimi olduğunu unutmadan, mutlaka kentimizde sanayicimizle üniversitemizi buluşturmamız lazım. Bundan sonraki süreçte, seramik, tekstil ve deri sektöründeki tüm girişimcileri grup halinde üniversitemizde görüş ve önerileri değerlendirmek, sanayi ile bilimin nerelerde buluşması, hangi ortak noktalarda çalışmasını sağlamak üzere grup toplantıları yapmaya başlayacağız. Bugün gerçekleştirdiğimiz bu toplantıyı bir milat olarak sayıyoruz. 2018 yılının başında olduğumuz bu günlerde huzurlu, güvenli ve gelişmiş bir ülke sağlamak için bu çalışmaların olmazsa olmaz olduğunu düşünüyorum."

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş ise üniversitelerin temel görevinin öğrenci yetiştirmek ve araştırma yapmak olduğunu belirterek, "Bunların yanında bir görevimiz de bulunduğumuz ilin ve bölgenin problemlerine çözüm getirecek bilgi üretmektir. O yüzden bu süreç içerisinde sanayicilerimizle olmak istiyoruz." dedi.

Toplantıda daha sonra Uşak Üniversitesi Öğretim Üyesi ve KÜSİ Temsilcisi Doç. Dr. Abdullah Dikici, KOSGEB İl Müdürü Adem Aypar, ZEKA Koordinatörü Mehmet Tekeli, TKDK İl Müdürü Hasan Duru ve Afyonkarahisar Kredi Garanti Fonu Müdürü Veli Doğan, kurumlarınca sağlanan desteklerle ilgili sanayici ve iş adamlarını bilgilendirdi.

Kaynak: AA