Uşak Osb'deki Fabrika Yangını

Uşak Osb'deki Fabrika Yangını

Uşak Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (Uosb) Aran Mensucat Fabrikası'nda Çıkan Yangın Kontrol Altına Alınırken, Söndürme ve Soğutma Çalışmaları Devam Ediyor.

Uşak Osb'deki Fabrika Yangını

Uşak Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (UOSB) Aran Mensucat Fabrikası'nda çıkan yangın kontrol altına alınırken, söndürme ve soğutma çalışmaları devam ediyor.

Bugün öğle saatlerinde henüz çıkış sebebi belirlenemeyen ve art arda gelen patlamalar sonucu büyüyen yangın tüm fabrikayı sarmıştı. Alınan bilgiye göre, yangının çevrede bulunan fabrikalara sıçrama tehlikesi önlendikten sonra iş makineleri ile fabrikanın dış duvarları yıkıldı ve içerdeki alevlere ulaşıldı. İş makinesinin devreye girmesinden kısa bir süre sonra yangın kontrol altına alındı. Yangının kontrol altına alınmasından sonra çevre il ve ilçelerden gelen takviye ekipler geri döndü. Yangına şuanda UOSB, Uşak Belediyesi, Uşak'a bağlı ilçe ve beldeler ve Şeker Fabrikası itfaiye ekipleri ile Sivil Savunma Müdürlüğü ekipleri müdahale etmeye devam ediyor. Çalışmaların sabaha kadar devam edeceği bildirildi. Yangın nedeniyle jandarma ekipleri de çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı. Ayrıca bölgeye yönlendirilen itfaiye araçlarının yangın mahalline kolayca ulaşabilmesi için de trafik ekipleri kavşaklarda önlem aldı.

Fabrikada yaklaşık 100 milyon YTL maddi hasar olduğu tahmin edilirken, kesin zararın hasar tespit çalışması sonucu belirleneceği bildirildi. Yangın nedeniyle UOSB yönetimi, doğalgaz ve elektrik akışını kesti. OSB'de saat 13.00 sıralarından bu yana doğalgaz ve elektrik kesintisi uygulandığı için bölgede bulunan 312 fabrika üretimini durdurmak zorunda kaldı.

UOSB yönetiminden edinilen bilgiye göre, Hitit ve Umpaş seramik fabrikaları dışında hiçbir fabrikaya doğalgaz verilemezken, Aran Mensucat'ın bulunduğu 102. Cadde'de elektrik kesintisi uygulanıyor. Doğalgaz ve elektriğin yangının tamamen söndürülmesinden sonra verileceği açıklandı.

Öte yandan, yangın nedeniyle bölgeye gelen Uşak Valisi Kayhan Kavas, Belediye Başkanı Mesut Apaydın, Milletvekilleri Alim Tunç ve Ahmet Çağlayan, UOSB yönetimi, Ticaret Odası Başkanı İsmail Karaman da akşam saatlerine kadar çalışmaları yerinde inceledi.

Bu arada, fabrikanın battaniye sorumlusu Osman Uyandı, yangın nedeniyle kalp spazmı geçirdi ve Uşak Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Uşak Valisi Kayhan Kavas, yaptığı açıklamada, "Gördüğünüz gibi kontrol altına alınmak üzere. Şuanda ham maddeler yanıyor ve makine bölümüne sıçramasın diye gayret sarf ediliyor. Gerekli tedbirler alındı. İnşallah en az hasarla yangını atlatacağız. Şuanda ne kadar maddi hasar meydana geldiğini bilemiyoruz. Çalışmaları biz de yakından takip ediyoruz" diye konuştu.

(KY-YK-OK-Y)

Kaynak: İHA