Uşak-istanbul Arası Uçak Seferleri Haftada 5'e Çıkacak
Haberler » Yerel » Haber

Uşak-istanbul Arası Uçak Seferleri Haftada 5'e Çıkacak

Uzun Bir Aradan Sonra Bir Yıl Önce Tekrar Uçuşlara Açılan Uşak Havaalanı'nda Uçuş Sayılarının Arttırılması, Bilet Fiyatlarının Düşürülmesi Amacıyla Bir Toplantı Düzenlendi. Toplantıda Alınan Kararları Atlas Jet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy Açıklarken, 4 Olan Sefer Sayılarının 5'e Yükseltileceği ve 90 Kişilik Uçaklar Yerine 144 Kişilik Uçakların Uşak'a Getirilmesi Kararlaştırıldı.

Uşak-istanbul Arası Uçak Seferleri Haftada 5'e Çıkacak

Uzun bir aradan sonra bir yıl önce tekrar uçuşlara açılan Uşak Havaalanı’nda uçuş sayılarının arttırılması, bilet fiyatlarının düşürülmesi amacıyla bir toplantı düzenlendi. Toplantıda alınan kararları Atlas Jet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy açıklarken, 4 olan sefer sayılarının 5’e yükseltileceği ve 90 kişilik uçaklar yerine 144 kişilik uçakların Uşak’a getirilmesi kararlaştırıldı.

Belediye encümen odasında yapılan toplantıya Uşak Valisi Kayhan Kavas, Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın, AK Parti Uşak Milletvekili Alim Tunç, Atlas Jet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy ve sivil toplum örgütleri katıldı.

Yaklaşık bir saat süren toplantı sonunda alınan kararlar ve yapılması planlanan yenilikler Atlas Jet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy tarafından açıklandı. Hayatında ilk defa bir ilden fahri hemşerilik beratı aldığını ifade eden Murat Ersoy, kendisine verilen hemşerilik beratının hakkını vermek istediğini söyledi. Kendisini de bir Uşaklı olarak gördüğünü ifade eden Ersoy, kenti sadece uçak konusunda değil, turizm, sanayi ve ekonomik alanlarda da kalkındırmak için yerel yöneticiler ve sivil toplum örgütleri ile ortak çalışacaklarını söyledi.

Uşak’ta kamu görevlilerinin ve sivil toplum örgütlerinin birlikte hareket edebildiklerini gösterdiğini belirten Atlas Jet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, “ Geçtiğimiz aylarda bana fahri hemşerilik beratı verdiniz. Bugüne kadar hiçbir şehirden böyle bir beraat almadım. Bu beraatı da evimin duvarına asmak için kabul etmedim. Bana gösterilen bu nezaketin hakkını vermek isterim. Uşak – İstanbul seferlerini yılbaşından buyana takip ediyorum. 1 Ocak – 10 Temmuz 2007 tarihleri arasında doluluk oranları yüzde 85 seviyesine ulaştı. Hemşerilik beraatını alırken uçuş sayılarını arttırmak için söz verdim. Bu sözümün arkasındayım. Verimliliği arttırmak için uzun süredir çalışmalar yapıyoruz. Uşaklı yerel yöneticilerde sefer sayısın arttırılmasını istiyor. Doluluk oranları, bilet fiyatları ile doğrudan bağlantılıdır. Uşaklı vatandaşların gelir düzeyi henüz istenilen düzeyde olmadığı için 10 YTL’lik artış bile doluluk oranlarını olumsuz yönde etkiliyor. Bu sorunu çözmek için yaptığımız toplantıda bazı karlar aldık. Toplantı sonunda uçuş sayısını arttırıp, maliyeti düşürmemiz gerektiğine kanaat getirdik. 90 kişilik uçaklar yerine 144 kişilik uçakları uçurmayı planlıyoruz. Bu sayede hem uçuş sayılarını arttırmış, doluluk oranlarını korumuş olacağız hem de maliyeti ve bilet fiyatlarını düşürme imkanına kavuşacağız. Kısacası uçağı büyütüp fiyatı düşüreceğiz” dedi.

Yapılan toplantıda sadece uçak sayılarını arttırmayı hedeflemediklerini ve Uşak’ı cazibe merkezi haline getireceklerini dile getiren Ersoy, “Uşaklılar olarak hep birlikte kalkınma projesi hazırlayacağız. Proje kapsamında kenti bir cazibe merkezi haline getireceğiz. Uçaklarda kenti tanıtan filmler izlettireceğiz. Bunun dışında değişik broşürler ve kampanyalarla kentin adını önce Türkiye’de sonra da uluslar arası arenada tanıtmayı planlıyoruz. Bunu da orta vadede bir kalkınma planı hazırlayarak yapabileceğimizi düşünüyoruz. Atlas Jet olarak önümüzdeki günlerde bir proje grubu oluşturup Uşak’a göndereceğim. Bu grup ayağı yere basan ciddi projeler üretecek. Daha sonra ihtiyaç duyulan kaynakları hep birlikte bulacağız. İçi dolu uygulanabilir, projelerimize devletten teşvik ve destek alacağımıza inanıyorum. Uçuşlar ilk başladığında hükümet Uşaklıların bir şeyler yapabildiğini gördü ve gerekli desteği sağladı" dedi.

Murat Ersoy toplantıda alınan kararları bir hafta içersinde ele alarak uygulanabilirliğini tekrar gözden geçireceklerini ve uçuş sayılarının Eylül ayından itibaren 5’e çıkartmaya planladıklarını sözlerine ekledi.

(KY-YK)

12.07.2007 14:43 TSİ