Uşak'ın süper muhtarı!

Uşak'ın süper muhtarı!

Uşak'ın Muharremşah köyü Muhtarı Hüseyin Özkan, köyüne okul, sağlık ocağı, yol, kanalizasyon ve park yaptırdıktan sonra şimdide biodizel üretip çiftçiye ucuz yakıt sağlamaya çalışıyor.

Uşak'ın süper muhtarı!

Uşak'ın Muharremşah köyü Muhtarı Hüseyin Özkan, köyüne şu ana kadar okul, sağlık ocağı, yol, kanalizasyon ve park yaptırdığını, 500 bin YTL'lik hizmet getirttiğini belirterek, biodizel üretip çiftçiye ucuz yakıt sağlamak için proje hazırladığını bildirdi.

57 yaşındaki Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 yıldır muhtarlık görevini yürüttüğünü, köyün ihtiyaçlarını tamamlayarak köylüyü kalkındırmak için çeşitli projeler yürüttüğünü söyledi. Bir süre yurt dışında işçi olarak çalıştığını, 20 yıl İzmir'de inşaat işleri yaptığını anlatan Özkan, 3 yıl önce doğup büyüdüğü topraklara döndüğünü belirtti.

Muhtar seçildikten sonra köyün acil ihtiyaçlarını belirlediğini ifade eden Özkan, şu bilgiyi verdi:
''Köy merkezine 4 bin 500 metrekare parke taşı döşenmesi, köy yollarındaki asfaltın yenilenmesi, mezarlığa su götürülmesi, cami avlusundaki şadırvana vatandaşların sıcak suyla abdest almalarını sağlamak için güneş enerjisi yapılması gibi çalışmalarımız oldu. 7 kilometre kanalizasyon ağı döşettik, köy içinden geçen dereyi ıslah ettirdik ve düzenli olarak bakımını sağladık.

20 yıl önce kurulan, ancak 10 yıldır ahır olarak kullanılan yurt binasını yaptırıp ilk öğretim okulu binası haline getirdik. Köy çocukları artık taşımalı eğitime gitmiyor. Okul binasına 20 bilgisayarlı laboratuvar kurulması için çalışma başlattık. Sağlık ocağı eksikliğini gidermek için cebimden 20 bin YTL harcadım. Köye bir sağlık ocağı inşa ettik. Çocuk parkı yapmak için çalışma başlattık, yeni bir okul binası için yer tahsis etik, 24 derslikli okulun temelinin atılmasını sağladık.''


Özkan, köylüyü kalkındırmak için kooperatif kurduğunu, köye tohum eleme ve ilaçlama tesisi kurulmasını sağladığını bildirdi. Köyün dışında, 146 dekarlık alana 2 bin büyük baş hayvanın olacağı bir besi çiftliği kurmak için proje hazırladığını, 300 büyük baş hayvan için Uşak Tarım İl Müdürlüğünden ''olur'' aldığını kaydeden Özkan, Milli Emlak Müdürlüğünün arazi için kendilerinden 294 bin YTL istediğini vurguladı.

Özkan, ''Bu yer bizim için çok önemli. Burada 2 bin başlık bir havyan barınağı ve yan tesisleri kurmayı planlıyoruz. 200 hanemizde yaşayan 850 kişiye 2 bin hayvan kapasiteli bir tesis kuracağız. Köyün içindeki hayvanları mini bir hayvancılık Organize Sanayi Bölgesinde toplayacağız. Ancak biz bu parayı veremeyiz. Yetkililerden yardım istiyoruz. Besi çiftliğine entegre bir süt depolama ve mandıra kurmak istiyoruz'' dedi.


''Köyüme hizmet etmek beni mutlu ediyor'' diyen Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Çiftçiye ucuz yakıt temin etmek için biodizel projesi geliştirdim. Biodizelin üretilmesi için kanola yetiştiriciliği için çalışma başlattık, biodizel makinesi için proje hazırladık.


Tarımsal kalkınma kooperatifi kurduk ve köylümüzün para kazanmasını sağladık. Uşak Karma Organize Sanayi Bölgesi köyümüzün verimli arazilerini işgal etmiş durumda. Tarlaya tohum atılmadan önce tohumu burada eliyoruz ve temizliyoruz. Temizlenen tohum daha sonra tarlaya veriliyor. Tohum eleme binasının yanına biodizel tesisi kuracağım. 15 metrekarelik bir alanda yakıt üretimi yapacağız. Yaklaşık olarak 8 saatte 400 litre yakıt üreteceğiz.''