Advertisement

Urla Sanat Sokağı'nda Rumeli Esintisi

Urla Sanat Sokağı'nda Rumeli Esintisi
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Yunanistan’dan Türkiye’ye göç edip Ödemiş’e yerleşen ailesinin yaşadığı acıları kitaplaştıran İzmirli emekli öğretmen Firdevs Tunçay, Urla Sanat Sokağı’nda “Kalbim Rumeli’de Kaldı” kitabı ile Urlalılarla buluştu.

Yunanistan'dan Türkiye'ye göç edip Ödemiş'e yerleşen ailesinin yaşadığı acıları kitaplaştıran İzmirli emekli öğretmen Firdevs Tunçay, Urla Sanat Sokağı'nda "Kalbim Rumeli'de Kaldı" kitabı ile Urlalılarla buluştu.

İlk baskısı 2013 yılında hayata geçen "Kalbim Rumeli'de Kaldı" kitabının ikinci baskısıyla kitapseverlerin karşısına çıkan mübadil yazarı olarak tanınan Tunçay, kitapseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. "Bu hikayeyi yaşamış kişilerden, kendi başıma gelmiş gibi hissederek yazdım" diyen Tunçay gözyaşlarını tutamayarak, "Anne tarafım Kavalalı, baba tarafım ise Rumelili. Mübadele döneminde gelen 500 bin kişi Yunanistan'dan Türkiyeye'ye gelerek evini, barkını, toprağını, ibadet ettikleri yerleri geride bırakarak zorunlu olarak geliyorlar. Ben hep bu hikayelerin bu acıların içinde büyüdüm. Beni mübadele döneminin acıları çok etkiledi" dedi.

"KENDİMİ KÜLTÜR ELÇİSİ OLARAK GÖRÜYORUM"

Kitabı yazmasındaki amaca da değinen "Kalbim Rumeli'de Kaldı" kitabının yazarı; "Gençlere mübadeleyi öğretmek için yazdım. Vatanlarının kıymetini bilsinler çünkü vatansız insanlar hep acı çekiyor dışlanıyor. Yaşlılar için yazdım bu kitabı belki unutmuşlardır diye. Yeni doğacak bebekler için yazdım. Mübadele, Türkiye tarihinin bir sayfası ama çok yazılmadı çok konuşulmadı. Karanlık sayfayı aralayıp o ışığı yaymak istedim. Kendimi kültür elçisi olarak görüyorum. Geçmişten geleceğe köprü oluşturmak istiyorum" diye konuştu. - İZMİR

Urla Sanat Sokağı'nda Rumeli Esintisi
Urla Sanat Sokağı'nda Rumeli Esintisi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title