Urfa'ya, 'Şanlı' Unvanı Verilmesinin 24. Yıl Dönümü Kutlandı
Haberler » Güncel » Haber

Urfa'ya, 'Şanlı' Unvanı Verilmesinin 24. Yıl Dönümü Kutlandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Tarafından Urfa'ya, 'Şanlı' Unvanı Verilişinin 24. Yıl Dönümü Vilayet Önünde Düzenlenen Törenle Kutlandı.

Urfa'ya, 'Şanlı' Unvanı Verilmesinin 24. Yıl Dönümü Kutlandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından Urfa'ya, 'Şanlı' unvanı verilişinin 24. yıl dönümü vilayet önünde düzenlenen törenle kutlandı.

Törene, katılan Vali Yusuf Yavaşcan, 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kemal Emren ve Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba Atatürk anıtına çelenk sundular. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, 'Şanlı' unvanının veriliş gerekçesi okundu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toplan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile milletvekilleri tarafından gönderilen tebrik mesajlarının okunduğu törende konuşan Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "88 yıl önce aziz milletimiz, her ne şart altında olursa olsun bağımsızlık inancından taviz vermeden sergilediği eşsiz mücadeleyle istiklalini korumasını bilmiştir" dedi. Bu direnişin, aynı zamanda sürdürülen bağımsızlık ve özgürlük savaşında, Türk ulusunun moral kaynağı olduğunu ve yurttaşların azim ve kararlılığını artırdığını ifade eden Fakıbaba, konuşmasına söyle devam etti: "Ordusu ve milletiyle bir bütün olarak verilen bu mücadelenin zaferle sonuçlanmasında işgale karşı kahramanca direnen Şanlıurfalılar, tüm Anadolu'ya örnek olmuşlardır. Yüce Meclisin Urfa'ya verdiği Şanlı unvanı, tarihe geçen bu onurlu direnişin kahramanlarına karşı saygı ve şükran duygularının ebedi ifadesidir."

Kurtuluş Savaşı'nda işgale karşı gösterilen kahramanlık dolayısıyla Urfa'ya TBMM tarafından 12 Haziran 1984'te 'Şanlı' unvanının verilmesi kabul edildi. 22 Haziran 1984 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren '3020 sayılı kanun'la da Urfa ilinin adı 'Şanlıurfa' olarak değiştirildi.