Urfa'da Troleybüs Çalışmaları Devam Ediyor

Urfa'da Troleybüs Çalışmaları Devam Ediyor

Şanlıurfa Belediyesi toplamda 17 kilometrelik güzergâhta 28 araçla Troleybüs projesini hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Urfa'da Troleybüs Çalışmaları Devam Ediyor
11.02.2014 11:16 | Son Güncelleme: 11.02.2014 11:16

Projenin fizibilite çalışmalarını tamamlayan Şanlıurfa Belediyesi, projeyi Dünya Bankası'na sundu. Dünya Bankası tarafından olumlu karşılanan Troleybüs Projesi için 40 milyon Euro tutarında kredi verilmesi uygun bulundu. Hali hazırda müşavirlik ve yapım ihalesi süreci devam eden Troleybüs Projesi için belediye, Necmettin Cevheri Bulvarı'nı da (Diyarbakır Yolu) 50 metre genişleterek orta kısmını Troleybüse hazır hale getirdi.

180 YOLCU KAPASİTESİ BULUNUYOR
İlk etapta Eski otogar- Karaköprü cemre tesisleri arasında 12 km' lik güzergâhta 22 araç ve Balıklıgöl- İmam Keskin, Buğday pazarı arasında 5 km'lik güzergâhta 6 araç olmak üzere toplam 17 km'lik güzergâhta 28 araçla proje hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Her Troleybüs aracının 180 yolcu kapasitesi bulunuyor.

Toplam 102 adet otobüs alarak Toplu Taşıma Filosunu kuran Şanlıurfa Belediyesi, Toplu Taşımada kalitenin yükselmesine bağlı olarak da Troleybüs (lastikli tramvay) aracı konusunda da çalışmalar başlatmıştı. Yapılan uzun süreli araştırmalar sonucunda literatürde Bus Rapid Transit (BRT) olarak geçen yerelde Metrobüs olarak bilinen sistemin Şanlıurfa ölçeğinde en uygun sistem olduğuna karar veren Şanlıurfa Belediyesi metrobüs sisteminde kullanılacak araçların seçiminde yapım, işletme maliyetleri, çevreci, konforlu ve istenilen kapasitede olmalarını göz önünde bulundurdu. Bu gün olduğu gibi gelecekte de Türkiye'nin en ucuz şehir içi toplu taşıma hizmetini sunabilmek için çevreyi kirletmeyen, uzun ömürlü, sessiz, düşük işletme maliyeti gibi özellikleri ile Troleybüs (lastikli tramvay) aracının öne çıktı.

FAKIBABA TOPLU TAŞIMA GARAJINDA
Bu arada Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ŞUTİM yakınlarında yapılan Toplu Taşıma Garajında incelemelerde bulundu.

Kent merkezine daha yakın olan ve halka daha iyi hizmet vermek için yapılan garajı ziyaret eden Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba "Kiralıkla beraber ortalama 250 aracımız var. Zaten son 25 aracımızdan 12 si gelmişti.13 tane daha otobüsümüzde inşallah Mart ayında gelicek. Yani tam 275 tane aracımız olacak. Ve böyle bir garaja ihtiyacımız vardı. Bu Projemizde inşallah Sayın Başbakanımız geldiğinde açılışını yapmış olacağız. Ve çok sayıda projelerimiz bitiyor. Bitmek üzere, belki Mart'tan sonra bir iki proje kalabilir. Onu da gelen arkadaşımız inanıyorum devam ettirecektir. Hakikaten Şanlıurfa her şeyin en iyisine, en güzeline layık .Toplu Taşıma araç parkımız bugüne kadar yeni otogardaydı .Araçlarımızı şimdi buraya alacağız. Yani iyi bir hizmet vereceğimize inanıyorum" dedi.
(Kaynak: Gazeteipekyol)

Kaynak: Temsilci

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title